Mama kłamie

Czasami mnie denerwują wypowiedzi ludzi, którzy chwalą się, że zawsze mówią prosto z mostu. Że potrafią zripostować słowny atak nawiedzonej babci na ulicy, takiej co to najlepiej wie, jak ubrane powinno być niejej dziecko. Że potrafią postawić się członkom rodziny, którzy co do minuty odmierzają idealne pory karmienia i kąpieli. Zwrócić uwagę facetowi indoktrynującemu ich synków, że chłop musi być twardy. Denerwuje mnie to, bo… ja jestem w podobnych sytuacjach totalną niemotą. Albo kłamię. Żeby mieć spokój. Z respektu przed rozmówcą. Albo z niepewości przed rozmówcy reakcją. Oto lista kłamstw, którymi karmię doradców. Mam nadzieję, że doradcy przeczytają także..

1. ,,Chcę już ją odstawić od cyca”- powtarzam to od kilku dobrych miesięcy. Wcale nie chcę, tylko tego się ode mnie oczekuje więc gadam to dla świętego spokoju.

2. ,,Denerwuje mnie, że muszę z nimi spać”- uwielbiam z nimi spać. Kiedyś się nie wysypiałam, ale teraz, po tak długiej nieobecności Marcinka, nauczyłam się wysypiać i cieszyć tym wspólnym spaniem. Mało tego. Dziś wyjątkowo spałam tylko z Marcinkiem i całą noc czułam nieokreślony niepokój, budziłam się, miałam koszmary. Zaglądałam ciągle do Lileczki, by sprawdzić, czy żyje, bo skoro nie płacze, że chce pod naszą kołdrę… Nasłuchiwałam, czy Felek nie woła mnie w drugim pokoju.

3. ,,Dzieci nie powinny wchodzić dorosłym w słowo”. Nie mówię tak, ale jak ktoś mówi, nie zaprzeczam przez grzeczność. A uważam, że nikt nikomu nie powinien wchodzić w słowo. Gdy dziecko przerywa, też nie fukajmy. Istnieje szansa, że ma do powiedzenia coś znacznie ciekawszego niż dorosły.

4. ,,Chcę go dać do przedszkola/ ją do żłobka”. NIE CHCĘ. Dajcie mi już spokój z tymi przedszkolami i żłobkami. Zatryumfujecie niebawem, bo Felek pójdzie na kilka godzin, żeby przygotować się na szkołę- tu dzieci zaczynają edukację w wieku 4 lat. Ale to nie znaczy, że chcę i że odetchnę z ulgą.

5. ,,Nie chcę mieć póki co więcej dzieci”- i kłamstwo, i nie. Chcę mieć więcej dzieci, ale chcę także pojechać na wymarzone wakacje, dać Lileczce nieco dorosnąć i poczuć jej się wyjątkowo w tym dorastaniu. Chcę też trochę odpocząć od niemowlęcego świata, z którym właśnie po malutku się żegnam. Ale gdybym zaszła w ciążę, nie szalałabym z rozpaczy.

6. ,,Dbam o ich edukację”- nie będę się pogrążać. Ostatnimi czasy idzie mi to jak po grudzie. Brak polotu, sił, humoru.

7. ,,Felek właściwie wszystko je”- Felek właściwie niewiele jada. Wiąże się z tym kłamstwo nr 8.

8. ,,Przeszkadza mi, że on tak niewiele jada”- niech jada co chce.

9. ,,Felek jest już duży”- jest mały. Ma dopiero 3 lata!!! Ludzie, niektóre dzieci w tym wieku jeszcze są karmione piersią albo biegają w pampersach. To, że ma młodszą siostrę, nie dodaje mu automatycznie 10 lat. On jest wciąż mały. Nie wymagajcie od niego zbyt wiele. Nie wymagajcie, żebm wymagała.

10. ,,Chłopiec potrzebuje dyscypliny”- chłopiec w traktowaniu potrzebuje, podobnie, jak dziewczynka i ich dorosłe wersje, miłości, czułości, opieki i zrozumienia.

11. ,,Dzieci powinny sprzątać po sobie”- może i powinny. Ale właściwie dlaczego? Nigdy tego nie rozumiałam. Jaki jest cel wieczornego sprzątania zabawek, skoro od rana one znów będą w użyciu? Nie widzę w tym sensu, więc nie wpajam dziecku irracjonalnych moim zdaniem zachowań. Wpajajcie swoim dzieciom, jeśli chcecie. Nie krytykuję. Więc mnie proszę także nie krytykować…

4 myśli nt. „Mama kłamie

 1. Żyrafa

  Zastanawiam się od rana nad komentarzem i nie wiem… Pustka. należę do tych co mówią „pozwólcie, że ja będę decydować o tym czy moje dziecko ma czapkę czy nie ” albo zbywam milczeniem życzliwe uwagi. Hm…

  Odpowiedz
 2. Żyrafa

  Już wiem…komentarze ludzi zwykle nic mi nie robią, dlatego pewnie nie mówię lub milczę. Fejsbukowa znajmowa nazwa to wolnością i ma rację. Zero złości na to, co inni mówią to 100 % wolności.

  Odpowiedz
  1. Marysia Autor wpisu

   ja mam złość tylko na siebie-ze kiwam glową,przytakuję i obiecuję ,,poprawę” a potem i tak robię swoje,czyli to co uważam za dobre… ale niesmak na własny brak asertywnosci pozostaje;(

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>