Urodzinowy ,,luz”

Nie wiem, czy jest się czym chwalić, ale skończyłam dzisiaj 26 lat. Cudowny dzień. Piękna niedziela. Z rodziną, bez smutków, z wieczorną kawką i znajomymi. Starałam się nie myśleć o tym, co jest. Trawię wszystkie komentarze, wsparcie i doświadczenie osób, które czytają i interesują się naszym losem. Dziękuję… Wiele mądrych rzeczy, wiele do przemyślenia. Tak, powinnam dać nam czas. Ale jeśli będzie się to przeciągało niebezpiecznie długo, postaram się znaleźć alternatywne rozwiązanie. Psycholog, czemu nie? Tymczasowa rezygnacja z przedszkola? Jakieś spotkania z nauką języka dla maluszków? Wszystko do rozpatrzenia. Tak. Chcę być dobrej myśli. I nie katować się faktami. Czyli, że po pół roku suchych nocy ostatnio Felek aż dwa razy posiusiał się przez sen. Że na widok gości, znanych sobie kilku dorosłych, życzliwych mu osób, cały aż struchlał i nie chciał nawet się napić, trzęsąc się i szepcząc że się wstydzi. I totalnie nie chce podjąć tematu przedszkola. Macie rację, może przesadzam. Może za szybko wyciągam wnioski. Wszystkie sugestie biorę pod uwagę. Ale muszę być czujna. To właśnie brak tej czujności może wyrządzić dziecku krzywdę, wbrew temu co niektórzy z komentujących uważają. Póki co sama muszę być opanowana i to chyba najważniejsze- że zdaję sobie z tego sprawę i postaram się jak mogę.

Jutro idziemy do przedszkola. Na godzinę. Decyzja jest następująca- zostanę tam, ale nie będę za nim chodzić ani się bawić. Będę. Gdy zobaczę, że się czymś zajął, spytam czy mogę wyjść wypić kawę i zaraz wrócić. Jeśli się nie zgodzi, zostanę. I na razie tak będzie. Potem zobaczymy, co zaobserwuję, co powiedzą panie, jak ja będę się z tym czuła. Poza tym za dwa tygodnie Felek leci z moją siostrą na prawie 3 tygodnie do moich rodziców. Będzie babcia, dziadek, okazyjnie ukochany Maksio, znane ZOO albo i inne atrakcje. Może wróci pewniejszy siebie,gdy przekona się, że wszystko, co było dla niego ważne, istnieje i czekało na niego? Będziemy dalej próbować. Z całą delikatnością. I wsparciem, jakie możemy mu dać. Pewnie jutro znowu uderzę na bloga załamana, oszołomiona jego krzykiem, ale rozwiązaniem, jak ktoś pisał, nie będzie zaprzestanie posyłania go do przedszkola- tylko pomoc w radzeniu sobie z sytuacją stresową, obecność, przekonanie o słuszności sprawy. To nie tak przecież, że go oddaję, bo mi się znudziło zajmowanie nim albo mam taką fanaberię. W tym przedszkolu jest konkretny cel, którego nic innego nie pomoże nam osiągnąć- a mianowicie ograniczenie do minimum szoku Felcia związanego ze szkołą za rok oraz ten nieszczęsny angielski. A przy okazji może wynikną i inne profity- chociażby to, że dziecko w tym wieku lubi zajęcia plastyczne, Felek uwielbia a nie ma za bardzo JAK. Lilka wszystko mu zjada albo rozwala, a gdy śpi, zasypia i on. I żal mi go, bo na prawdę wspólna zabawa jeszcze teraz, gdy Lilunia ma niespełna roczek a on prawie 3,5 nie funkcjonuje. Felonek ogląda sobie czasami ulotki jakichś ,,children centres” i są tam fotki pomalowanych farbami, robiących babki z makaronu , rzucających serpentyny itd., maluszków. Zawsze rzewnie wyznaje, iż ,,tes by tak chciał”. I zawsze gdy mu się coś podobnego staram zapewnić, Lilunia psuje fun:) A on zrezygnowany sam odchodzi od przyborów plastycznych i włącza sobie bajkę na DVD. Żal mi go. Ma dużą szansę robić wiele ciekawych rzeczy, jak już poczuje się tam dobrze, w tym przedszkolu. Bo jak pisałam, przedszkole w istocie super. Bez ideologii, za to z dużym luzem i ogromem cierpliwej życzliwości. Nie popędzano nas, nie patrzono krzywo, a nawet JA (nie tylko Felonek) spotkałam się ze współczuciem- niebywałe. Postaram się iść jutro z pozytywnym nastawieniem.

3 myśli nt. „Urodzinowy ,,luz”

  1. Blanka

    Wszystkiego dobrego!
    Trzymam kciuki za Was. Z tego co piszesz wynika, ze sila i spokoj wrocily. Trudno jest spojrzec na wszystko z innej perspektywy jak obezwladniaja nas trudne emocje, bardzo sie ciesze ze dzisiaj widzisz sytuacje w jasnieszych barwach. Powodzenia!
    Jeszcze raz wszystkiego co dla Ciebie najlepsze!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>