Love komunikacja werbalna

Wszystko było pięknie, mojego pierwszego niemowlaka rozumiałam w lot. Drugiego też, ale nie zawsze i nie od razu. Gloryfikuję matczyną empatię, kontakt z dzieckiem już w czasie ciąży. Napawam się świadomością, że dziecko rodzi się ze zdolnością odczuwania cudzych emocji. Podniecam się faktem, że poród naturalny sprzyja nawiązaniu więzi dziecka z matką od pierwszych sekund. Karmienie piersią, wychowanie bezpieluchowe, BLW, wczuwanie się, czuła reakcja na potrzeby, EMPATIA pisana z dużych liter. Milion rodzajów płaczu bobasa i natychmiastowe prawidłowe odpowiedzi matki. Jaram się tym niezmiennie od długiego już czasu. Chcę być doulą. Chcę pomagać kobietom odnaleźć w sobię tę MOC! Tę WIĘŹ! TO!!!

Ale prawda ma też swoje drugie oblicze. Jak dziecko zaczyna gadać, to jest po prostu łatwiej. Dziś w nocy moja Lilianna stękała i popłakiwała. Cycek był, macam, sucha: ,,Boli cię coś?”- ,,Taaak”- odpowiada żałośnie córa. Macam i wymacuję, że rączka gdzieś tam orbituje w okolicy kamy gębowej: ,,W buzi cię boli?”- ,,Taaaaaak!!!!”- krzyczy dziecię i w krzyku tym zawiera się cały ból świata. A, tak, czas na cholerne piątki, na które od dawna czekam, więc się doczekałam- ,,Ząbki ci rosną, dlatego tak boli”- mruczę- ,,Taaaaak?”- w głosie zabrzmiała nadzieja, bowiem nareszcie jest jakieś sensowne wytłumaczenie tych potwornych cierpień!- ,,Tak”- mruczę nadal, już prawie przez sen- ,,Przytul się do mamy, to będzie ci lepiej”. Odpowiedź Lili kończy rozmowę. Jest krótka, pełna zrozumienia, pełna niewypowiedzianych wniosków i szansy na spokój: ,,Acha”. Dziecko tuli się do mnie i zasypia bez płaczu.

Tak więc, moi drodzy, macierzyństwo dzieli się na dwa wymiary: empatia i komunikacja werbalna, możliwa od pewnego etapu. Który często bywa wyzwoleniem i ulgą. Często tylko satysfakcją. Ale na pewno ułatwia życie, nawet jeśli na fejsie ciągle wkleja się dowody na to, że wcale nie :)

4 myśli nt. „Love komunikacja werbalna

  1. Pascale

    Hi hun. I was able to translate your post into English and got the whole point :) love & communication. It is so important! You are a brilliant Mum and I hope you can achieve your dream becoming a Doula. Lot of love and see you on Friday. Bisous, Pascale x

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>