Wzruszenia, tęsknoty

Dziś po tygodniu pojechały najpiękniejsze, najdroższe mi couchsurferki, dwie Hiszpanki zaczynające życie w Londynie. Wynajęły jakiś pokój na czas nieokreślony, ale z tego, co słyszałam, nie za długi- może wrócą? Jedna z nich prawie nie mówiła po angielsku. Nie szkodziło. Nauczyłam się od niej, że wystarczy spojrzeć w oczy, by wyrazić wszystko. Biło od nich światło, ludzkie piękno. Heartsurfing- duża wada couchsurfingu. Ktoś spędza tydzień w twoim domu, imprezujecie, jedziecie razem na miasto, oddajesz część siebie w emocjonalny leasing- i nagle koniec, bo masz następnych gości, bo ten ktoś po prostu żyje dalej, kończy ten etap z tobą, a ty zostajesz. I bukujesz następnych. Nigdy nie wiesz, kto przyjedzie. Czasami ciężko uwierzyć w cud, a potem pozbierać się po wywiezieniu manatek.

Poszłam na Baby Cafe dzisiaj, pierwszy raz z identyfikatorem! Bo dopiero wczoraj go odebrałam, wcześniej maszyna była zepsuta a potem nie miałam czasu. Poszłam silna, chociaż wykończona fizycznie. Czułam się pewnie. Myślałam o empatii jakiej udzielała mi bez słów Candela i minimalnie werbalnie Lola. Wystarczyło mówić z przekonaniem ,,tak!”, gdy któraś mama opowiadała mi o swoich przebojach. Przekonanie dla prawdziwości doznań, z jakimi się ma do czynienia. Przekonanie o tym, że interlokutor wie, o czym mówi (nawet, jeśli ja za bardzo nie wiem), bo mówi o własnych doświadczeniach i uczuciach. Moje ,,Tak! Właśnie!”- rozświetlało buzię Malezyjki, któres sześciotygodniowa córcia wygina się w płaczu na widok piersi. Co ja mogę poza tym? Nic! Ale to strasznie dużo. W tydzień z Hiszpankami dowiedziałam się więcej niż przez dwa miesiące kursu. Uspokoiłam się. Identyfikator mnie nie parzy, ale dodaje pewności siebie, którą chcę się dzielić.

Jeszcze tylko powiem, że Felek bez zająknięć gada po angielsku. Moje dziecko wkracza w dwujęzyczność bez akcentu. Moje dziecko naparza całymi zdaniami, żartuje i wydurnia się z dziećmi których angielski jest pierwszym językiem. Duma, refleksja, poczucie sensu. Których jeśli chodzi o mnie, niekiedy brakuje, ale w kwestii dzieci niezmiennie progres i pozytywy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>