Świat stoi otworem

Czasami, obserwując Lilę, mam wrażenie, że cały świat został stworzony dla jej niezmierzonego wyboru; tylko po to, by ona mogła zdecydować, co i z kim lubi robić. Cała jej aura jest niesamowicie naładowana pozytywną energią, a naturalna pewność siebie tej drobnej laleczki zachwyca. W Londynie wiosna! Więc mimo smarków i ropy w oczach poszłyśmy sobie do nowoodkrytego children centre niedaleko naszego domu na zajęcia ruchowo- muzyczne dla dzieci do lat 4.

Lileczki styl zachowania jest tak oczywisty, logiczny i prosty, a przez to niesamowity (wszystkie najprostsze rozwiązania dla gatunku ludzkiego jakie utrzymały nas przy istnieniu przez tysiące lat wydają nam się w świecie nowoczesnym rewolucyjne i dziwne). W nowym miejscu najpierw obserwuje, zadaje pytania, preferuje bliskość ale nie histeryczną- ot, z kolan analizuje otoczenie i nowe buzie. Po chwili, widząc, że pani prowadząca nie gryzie, dołącza do grupy dzieci; gdy pani rozdaje zabawki, moja córeczka wyciąga rączkę. W chwili, kiedy pani prosi o oddanie zabawek po danej piosence, Lileczka bez żalu wrzuca bębenek do pudła. Uderza mnie właściwość wyborów; uderza mnie, jak łatwo to dziecko dostosowuje się do zupełnie nowych sytuacji (nigdy wcześniej na takich zajęciach nie byłyśmy). Jak potrafi współpracować, zarówno z ledwo chodzącymi bobasami, jak i starszymi nieco dziećmi oraz panią, mówiącą przecież po angielsku.

Owszem, moja dwuipółlatka w takich miejscach też co jakiś czas sięga po pierś, np. między piosenkami. Jestem wówczas jedyną mamą na ok. pięćdziesiąt obecnych, karmiącą piersią i czuję się z tego powodu ambiwalentnie- z jednej strony duma, że wyrosłam z krępowania się, z drugiej jednak lekkie odosobnienie. Ale idziemy do przodu :)

Lilianna wzbudziła dzisiaj mój zachwyt, spokój duchowy i pewność siebie jako mamy. Myślę, że będziemy chodzić na te zajęcia co tydzień :)


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>