Dzienne archiwum: 15 maja 2014

Pięciolatek koło mamy

Pamiętam, jak Felinek miał dwa i pół roku, a ja gdzieś trafiłam na cytat z książki, z której można było dowiedzieć się, że tylko bicie jest jedynym słusznym sposobem na wychowanie dzieci. Pamiętam zażarte dyskusje w internecie, jakieś histerie, powoływanie się nawzajem do sądówi wycofywanie książki ze sprzedaży oraz oburzenie środowisk ,,katolickich”, że ktoś śmie cenzurować ich religijne podręczniki. Pamiętam też odruch wymiotny pewnego dnia, jaki dopadł mnie, gdy wyobraziłam sobie stosowanie tych ,,porad” na moich dzieciach. Czyli bicie od ukończenia przez dziecko 6 miesięcy. Nadal ciężko mi uwierzyć, że ktoś może być do tego zdolny, ale już mam większy dystans. Ale do rzeczy, tzn. cytatu. Dotyczył on oduczania czteroletniego chłopca przychodzenia w nocy do łóżka i w tym celu udzielania mu ,,klapsów” drewnianą łyżką za każdym razem, gdy ośmieli się w porze do tego nieprzeznaczonej opuścić swoje łóżko.

Znowu mnie coś skręca.

Piszę, a mój synek śpi koło mnie. Tym razem chciał zasnąć na naszym łóżku, więc co za problem? Najwyżej się go przeniesie. Jak będzie w nocy płakać, albo do nas przyjdzie, na pewno znajdzie się dla niego miejsce. Zdałam sobie sprawy, że jeszcze nigdy żadnemu z moich dzieci nie odmówiłam fizycznej bliskości, gdy tego potrzebowały. Nie, nie latam na każde zawołanie. Gdy piję kawę a któreś marudzi o picie/narysowanie czegoś/ milion innych rzeczy, nie rzucam wszystkiego by spełnić życzenie. Muszą poczekać. Ale gdy włażąna kolana, przytulają się, opierają, Lila wyjmuje sobie pierś, nawet jeśli nie jest mi super wygodnie, pozwalam na to. Moje dzieci są usypiane w objęciach mamy lub taty. Nigdy nie są same gdy potrzebują obecności, chociaż Felinek kilka dni temu skończył pięć lat.

Moją rolę jako mamy postrzegam jako rolę łagodnej dostępności. Nie narzucam się i nie odmawiam fizycznej bliskości. Wiem, że niedługo oni nie będą jej potrzebować aż tak. A przecież ja też niej zyskuję! Dlatego korzystam póki mogę.