Dzienne archiwum: 28 października 2014

Recykling w praktyce czyli Tym Się Będę Bawić

Felitek w drodze na polską playgrupę zatrzymał się przed jakimś domem. Stał tam całkiem pokaźny pojemnik do recyklingu plastiku.

- Tym się będę bawić, tym się będę bawić i tym się będę bawić- poinformował mnie dość beznamiętnie mój syn wskazując na trzy plastikowe truchła, jakieś dziwnych kształtów opakowania oraz pękniętą felgę.

Zrozumiałam. Skarby wylądowały w bagażniku wózka. Zrozumiałam też, jak bardzo mogę być dumna z siebie, z mojej rodziny, mojego synka, jeśli on traktuje ulicę i śmietniki jak skład z zabawkami. Przecież to jest właśnie to, co chcieliśmy mu wpoić. Ekologia, modne słowo. Ważne żeby odruchowo stosować zasady ochrony środowiska zanim pojmie się te wszystkie zależności i zarejestruje w milionie drogich eko-sklepów, które poza nazwą niewiele mają wspólnego ze współpracą z naturą.

I tak właśnie myślę, że gdy maluch sam decyduje, czym chce się bawić i są to tak na prawdę śmieci, z których on potem sam zmajstruje roboty, kostium czy inne statki kosmiczne, to trudno o bardziej widoczne efekty praktyczne edukacji ekologicznej. Mojemu dziecku nie gadam jeszcze raczej o tym wszystkim, nie wie, co to kwaśne deszcze i ile ton rocznie produkujemy jako społeczeństwo, przyczyniając się do dewastacji środowiska. Ale on widzi, że zanim coś kupimy, zastanowimy się nad sensem tego sto razy, spróbujemy znaleźć używane na ulicy, kupić w ,,tanim sklepie” (tak nazywamy charity shopy i powoli zapoznajemy go ze zjawiskiem działalności charytatywnej) abo zrobić samemu. I on bez większej refleksji robi dokładnie to samo. Mój śliczny.

Oczywiście kocha lego i ciągle chce nowe. Jednak doskonale rozumie, że wyjątkowe prezenty są na wyjątkowe okazje. I że aby się bawić, nie trzeba pędzić do centrum handlowego. Wystarczy przejść się ulicą albo przez las. Tak bardzo wdzięczna jestem moim dzieciom, że utwierdzają nas w naszych wyborach. Po prostu widać, że to działa.