Dzienne archiwum: 10 listopada 2015

Dla refleksji

Dzięki rozlicznym doulowym szkoleniom powoli oduczam się oceniania cudzych wyborów. Ale są pewne granice, których mentalnie nie potrafię przekroczyć jeśli chodzi o serce i empatię. Ten wpis może wydać się radykalny. Osoby wrażliwe proszę o nieczytanie.

W najbliższej nam rodzinie kilka dni temu podczas narodzin umarła dziewczynka. Donoszona.Mama całą ciążę bardzo dbała o siebie i maleństwo. Wszystko było dobrze aż do tragicznego w skutkach, trudnego do wyjaśnienia zdarzenia. Jesteśmy pogrążeni w żałobie.

Idziemy dzisiaj odebrać córeczkę znajomej ze szkoły a tu stoi czekając na otwarcie bramki taka pinda, widać, że co najmniej 8 miesiąc ciąży, z papierosem i gada z koleżankami (one z dziećmi), z czegoś tam sobie żartują, gestykulują. Sielanka. Jedna istota w tym towarzystwie rozpaczliwie walczy w tym momencie o przetrwanie. Patrzę pindzie (przepraszam za wyrażenie, to są te momenty gdzie empatii mi BRAK i nawet nie usiłuję jej w sobie wzbudzać) w oczy, zjeżdżam wzrokiem na brzuch, patrzę jej w oczy. Chcę, żeby widziała, że ktoś wie i nie jest mu to obojętne, że moja reakcja jest negatywna. Ona utrzymuje mój wzrok i robi minę pt. ,,Co mi zrobisz?”

Nic ci nie zrobię, ale to co ty robisz idiotko jest poniżej jakiejkolwiek krytyki. Jest tak bezdennie głupie i okrutne, że chce mi się rzygać.

Nie mogę pojąć jak ludzie mogą sobie tak pogrywać ze zdrowiem i życiem własnych dzieci i to w XXI wieku, gdy nie można wytłumaczyć swojej ignorancji tym, że ,,się nie pomyślało”. KAŻDY WIE, ŻE PALENIE W CIĄŻY TO PEWNA KRZYWDA DLA DZIECKA, nawet jeśli miałoby to dać widoczne efekty za 5, 10 albo 30 lat.

Po traumatycznym zdarzeniu jakie miało miejsce w naszej rodzinie stałam się bardzo wyczulona na kwestię doceniania tego co się ma. Szkoda, że takie cizie są zbyt ograniczone, żeby holistycznie spojrzeć na skutki tego, co robią. I tak, rozumiem, że pewnie ona jest bardzo biedna, miała trudne dzieciństwo a w ogóle to ma ciężkie życie. Dlatego z premedytacją uczyni je cięższym komuś innemu.

I wiecie co? Nie jest to żadne usprawiedliwienie. A ja owszem, oceniam, bo ktoś chyba musi. Powiem więcej: mam nadzieję na liczne udostępnienia żeby mogła na to spojrzeć przynajmniej jedna taka, której to dotyczy. Bo ta polityczna poprawność zachodzi zdecydowanie za daleko.