Dla refleksji

Dzięki rozlicznym doulowym szkoleniom powoli oduczam się oceniania cudzych wyborów. Ale są pewne granice, których mentalnie nie potrafię przekroczyć jeśli chodzi o serce i empatię. Ten wpis może wydać się radykalny. Osoby wrażliwe proszę o nieczytanie.

W najbliższej nam rodzinie kilka dni temu podczas narodzin umarła dziewczynka. Donoszona.Mama całą ciążę bardzo dbała o siebie i maleństwo. Wszystko było dobrze aż do tragicznego w skutkach, trudnego do wyjaśnienia zdarzenia. Jesteśmy pogrążeni w żałobie.

Idziemy dzisiaj odebrać córeczkę znajomej ze szkoły a tu stoi czekając na otwarcie bramki taka pinda, widać, że co najmniej 8 miesiąc ciąży, z papierosem i gada z koleżankami (one z dziećmi), z czegoś tam sobie żartują, gestykulują. Sielanka. Jedna istota w tym towarzystwie rozpaczliwie walczy w tym momencie o przetrwanie. Patrzę pindzie (przepraszam za wyrażenie, to są te momenty gdzie empatii mi BRAK i nawet nie usiłuję jej w sobie wzbudzać) w oczy, zjeżdżam wzrokiem na brzuch, patrzę jej w oczy. Chcę, żeby widziała, że ktoś wie i nie jest mu to obojętne, że moja reakcja jest negatywna. Ona utrzymuje mój wzrok i robi minę pt. ,,Co mi zrobisz?”

Nic ci nie zrobię, ale to co ty robisz idiotko jest poniżej jakiejkolwiek krytyki. Jest tak bezdennie głupie i okrutne, że chce mi się rzygać.

Nie mogę pojąć jak ludzie mogą sobie tak pogrywać ze zdrowiem i życiem własnych dzieci i to w XXI wieku, gdy nie można wytłumaczyć swojej ignorancji tym, że ,,się nie pomyślało”. KAŻDY WIE, ŻE PALENIE W CIĄŻY TO PEWNA KRZYWDA DLA DZIECKA, nawet jeśli miałoby to dać widoczne efekty za 5, 10 albo 30 lat.

Po traumatycznym zdarzeniu jakie miało miejsce w naszej rodzinie stałam się bardzo wyczulona na kwestię doceniania tego co się ma. Szkoda, że takie cizie są zbyt ograniczone, żeby holistycznie spojrzeć na skutki tego, co robią. I tak, rozumiem, że pewnie ona jest bardzo biedna, miała trudne dzieciństwo a w ogóle to ma ciężkie życie. Dlatego z premedytacją uczyni je cięższym komuś innemu.

I wiecie co? Nie jest to żadne usprawiedliwienie. A ja owszem, oceniam, bo ktoś chyba musi. Powiem więcej: mam nadzieję na liczne udostępnienia żeby mogła na to spojrzeć przynajmniej jedna taka, której to dotyczy. Bo ta polityczna poprawność zachodzi zdecydowanie za daleko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>