Dlaczego dzieci płaczą

Dzieci płaczą z miliarda powodów. Chciałabym tu na szybko, jako doula, napisać o czymś, co ostatnio trochę mnie kłuje: mówienie mamom, że jeśli tylko będą miały naturalny, spokojny poród, będą karmić piersią i zapewniać maleństwu stały kontakt fizyczny, nie będzie ono płakać.

Niestety może tak być, ale NIE MUSI. Ostatnio mam dość intensywny kontakt z młodymi mamami, których noworodki płaczą. Mamy po pięknych porodach, karmiące, noszące, na prawdę z całych sił się starające. A noworodki, jak to noworodki, czasami śpią, czasami patrzą i chłoną świat, czasami połykają mleko łapczywie a czasami wiercą się przy piersi, czy w porze nocnej, wydając z siebie odgłosy zdradzające niezadowolenie.

Noworodek to człowiek. Będzie się ruszał, budził, wydalał, jadł albo nie jadł. Będzie mu ciepło, zimno, niewygodnie albo wręcz przeciwnie. Będzie chciał coś opowiedzieć ale nie znajdzie słów. Opowie płaczem. I to jest OK.

Chciałam powiedzieć wszystkim mamom: to OK, że Twoje niemowlę czasami płacze. Nic nie robisz źle. Robisz wszystko najlepiej. Nieważne, jaki był Wasz poród, jak karmisz dziecko i jak wygląda wasza sytuacja mieszkaniowa, nieważne, czy to pierwsze dziecko czy czwarte. Ono jest żywym człowiekiem i jego zachowanie determinują różne funkcje życia. Ty jako mama bądź z nim, jeśli nic innego nie pomaga. To wydaje się łatwe chociaż tak na prawdę jest bardzo trudne, tym bardziej, że znajomi i rodzina zamieniają się w pędzące lawiny porad jak ukoić płacz: daj mu to, zabierz tamto, wyłącz muzykę, włącz odkurzacz, zawiń, przewiń, nakarm, nie przekarmiaj.

Weź głęboki oddech. Płacz dla noworodka to sposób na skomunikowanie się ze światem. Weź głęboki oddech i dostrzeż jak piękne jest to, że ten mały człowiek już wie, na kogo może liczyć.

Inaczej by nie płakał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>