Dzienne archiwum: 14 marca 2016

Empatia i takie tam

Jestem ostatnio bliska odcięciu się od wszystkiego, czego się kiedykolwiek uczyłam, w co miałam wierzyć w celu wypełnienia swojej społecznej roli. Odczuwałam jej wczesne określenie dość boleśnie, ale to tylko moja wina- zgoda na cokolwiek co przynosi ból jest błędem. Jest zaniedbaniem siebie a to dużo bardziej szkodliwe dla zdrowia ludzkości niż zaniedbywanie innych!

Łatwo jest empatyzować z biednymi, zróbmy więc krok do przodu i empatyzujmy z bogatymi. Tak, z tymi wrzucającymi na Instagrama fotki obrazujące stopień dopasowania butów do samochodu, z czego cena tych pierwszych równa się naszym rachunkom za pół roku (cena wynajmu albo raty za mieszkanie wliczona!). To właśnie oni potrzebują ludzkiego ciepła najbardziej. Potężna szansa, że nigdy go nie zaznali.

Łatwo empatyzować z chorymi. Podnieśmy się na wyższy poziom i empatyzujmy ze zdrowymi. Tymi, którzy bezrefleksyjnie podają swoim dwulatkom coca colę a sami od 10 lat nie byli na urlopie ani zwolnieniu. Ani na spacerze. Nie mają szacunku do swoich ciał ani umysłów, więc należy im się ogromne współczucie. Bo ten brak wziął się wyłącznie z tego, że nikt im nie pokazał, że na szacunek zasługują.

Łatwo jest oceniająco skrzywić usta w wyrażającym smutek grymasie widząc płaczące we wózku maleństwo, którego matka usiłuje dotransportować je do domu trzęsącym się autobusem wraz z zakupami na 2 tygodnie i starszym rozbrykanym rodzeństwem wracającym ze szkoły. Otwórzmy oczy i zobaczmy, że ,,biedne dzieci” tak na prawdę mają 15 lat i zapatrzone w swoje telefony, niezdolne do komunikacji, duchowo okaleczone, wrzeszczą i przeklinają oburzając nas, szanowne starsze pokolenie, za którego czasów było przecież inaczej. Wisieliśmy na trzepaku (trzepak jako symbol wszelkich cnót moralnych podawany jest jako idealny przykład różnicy w zachowaniu i podejścia do życia dzieci 30 lat temu i teraz) i nie było internetu a to oznacza, że jesteśmy lepsi: zdrowsi, szczęśliwsi, zdolni do współodczuwania i bardziej świadomi.

Doprawdy?