Produkcja wznowiona

Lila ssała pierś ostatni raz kilka miesięcy temu. Potem znowu była w Polsce, ja zaszłam w ciążę i mleczko zniknęło jak kamfora.

Na jednym ze szkoleń dowiedziałam się, że piersi każdej ciężarnej kobiety produkują pokarm już od 16- tego tygodnia ciąży. Wydawało mi się to nieprawdopodobne! Po co tak wcześnie- przecież żadne dziecko nie przeżyłoby, nawet wspomagane cudami medycyny, rodząc się na tym etapie? Jest to dla mnie do dzisiaj tajemnica niewyjaśniona. Natomiast oczekiwałam tego pełnego szesnastego tygodnia, żeby przekonać się empirycznie- mając oczywiście na względzie, że może się nie udać, bo to że pokarm w piersi jest nie musi świadczyć o tym, że tryśnie fontanną pod wpływem byle nacisku.

A jednak! Od kilku dni czułam w piersiach lekkie mrowienie, tak inne niż dotychczasowe ciążowe doznania które generalnie nie miały nic wspólnego z przyjemnością- obrzęk i ból. Była to jakby delikatniejsza wersja odczuwania skutków nawału i napływania pokarmu np. pod wpływem płaczu niemowlęcia czy myślenia o dziecku. Pomyślałam sobie: o, ho!, bez wielkich emocji, ot coś tam się dzieje i ma prawo się dziać. Cieszyłam się jedynie, że to zauważam, bo w poprzednich ciążach byłam dość odcięta od bodźców płynących z mojego ciała i dopiero cieknąca kilka dni przed porodem siara uświadamiała mi, że tak, owszem, piersi pracują a za chwilę będą musiały pracować jeszcze ciężej. Jednak bez wiedzy z zakresu laktacji i macierzyństwa trudno było mi sobie zobrazować, co właściwie tam zachodzi.

Dzisiaj stuknął nam siedemnasty tydzień. Przypomniałam sobie o tym w kąpieli i postanowiłam spróbować nawiązać komunikację z piersiami. Myślałam o maleństwie, także o pewnym które nas dzisiaj odwiedziło (patrząc na nie przyssane to życiodajnego źródła czułam mrowienie intensywniej niż ostatnimi dniami!) i rozpoczęłam próby wyciśnięcia mleka z jednej piersi. Szok! Poszło od razu! Białawo- przezroczysto- kremowa kropelka rozmazała się w gorącej wodzie. Z drugą piersią nie było tak łatwo, ale nie poddałam się. Po kilku minutach pojawiły się dwie mikroskopijne kropelki. Nie więcej. Dokładnie tyle, by uświadomić mi, że ten pociąg zatrzyma się dopiero na stacji ,,Poród” i nie ma odwrotu- piersi przypomniały sobie niezawodnie do czego są stworzone i objawiły swą gotowość do ponownego podjęcia pracy przy produkcji ŻYCIA.

Nie mogę się doczekać tej istoty, jestem jej strasznie ciekawa i całe moje ciało tęskni do macierzyństwa. Kocham to uczucie, gdy pozbawione jest obaw, strachu przed czyjąś oceną. W najśmielszych marzeniach nie sądziłam, że kiedykolwiek przeżyję ciążę której (pod względem psychicznym) towarzyszyć będzie tylko czysta radość.

 

 

Jedna myśl nt. „Produkcja wznowiona

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>