Plan porodu

Zainspirowana wczorajszą wizytą położnej postanowiłam przyłożyć się do stworzenia mojego planu porodu. Do tego czasu nie sądziłam, że jest on czymś istotnym w przypadku porodu domowego, ale pani położna pięknie wytłumaczyła, jak ważne jest to, żeby na każdym etapie szanowane było nasze zdanie a plan porodu spisany na kartce i dostępny dla wszystkich uczestników wydarzenia bardzo w tym pomaga. Więc usiadłam sobie sama po pracy i postanowiłam…. nie być kreatywna. Po prostu napisałam to tak, jak chcę, żeby było. Zamieszczam go tutaj bo z doświadczenia wiem, że spisanie planu porodu bywa traktowane jak upierdliwe zadanie domowe z fizyki i często traktowane na ,,odwal”. A nuż kogoś zachęcę do zmiany podejścia? :)

Imię, nazwisko. Plan porodu.

Miejsce porodu: mój dom (adres)

Osoby obecne przy porodzie: mój mąż Marcin, moja doula Kasia, moje dzieci – 7,5 oraz 5 letnie.

* Nie zgadzam się na obecnść drugiej położnej w jakimkolwiek momencie porodu. Jest to świadoma decyzja.

* Nie zgadzam się na przyjazd karetki pogotowia jeśli sytuacja nie będzie zagrażająca życiu. Jest to świadoma decyzja.

Preferuję raczej być sama więc proszę za mną nie chodzić ani nie zadawać pytań jeśli nie inicjuję kontaktu. Proszę nie dyscyplinować dzieci jeśli sama o to nie poproszę.

Pierwszy etap porodu:

Jeśli zadzwonię do Położnej by powiedzieć, że poród się zaczął, nie oczekuję jej natychmiastowego przyjazdu. Proszę czekać na kolejny telefon.

Drugi etap porodu:

* Proszę nie oferować mi badania wewnętrznego jeśli sama o nie nie poproszę.

* Proszę szanować moją prywatność- nie życzę sobie badania tętna płodu co 5 ani co 15 minut.

* Nie potrzebuję rad w kwestii parcia i oddychania. Wierzę, że moje ciało samo wie co ma robić.

* Proszę o wolność w kwestii wyboru pozycji oraz miejsca gdzie narodzi się dziecko.

* Proszę nie mierzyć czasu i dawać mi jakiegokolwiek ‚deadline’u’. Moje ciało będzie działało w swoim własnym rytmie.

* Nie zgadzam się na epizjotomię.

* Chcę sama złapać moje dziecko. Jeśli nie będzie to możliwe, chcę by zrobił to mój mąż. Nie chcę żeby ktokolwiek spoza rodziny dotykał dziecka po porodzie.

* Sama chcę odkryć płeć dziecka. Może to także zrobić mój mąż albo starsze dzieci.

* Po narodzinach dziecko będzie ze mną przez cały czas.

Trzeci etap porodu:

* Chcę urodzić łożysko naturalnie. Proszę nie dawać mi rad, jak zrobić to szybciej.

* Pępowina nie będzie przecięta przynajmniej kilka godzin po porodzie. Ostateczna decyzja, kiedy to zrobić, zostanie podjęta po tym czasie.

* Nie potrzebuję żadnych rad w kwestii karmienia piersią.

* W przypadku pęknięcia krocza preferuję naturalne gojenie zamiast zakładania szwów (chyba że będzie bardzo poważne). Po porodzie zadecyduję czy chcę, by Położna oceniała stan pęknięcia krocza. Przedmiot do późniejszej dyskusji.

Interwencje:

* Nie zgadzam się na podawanie dziecku witaminy K po porodzie w jakiejkolwiek formie.

* Jeśli z jakiegokolwiek powodu będę musiała iść do szpitala w trakcie lub po porodzie, mój mąż (a potem dziecko) mają być ze mną cały czas.

* Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie będę w stanie karmić piersią lub odciągać mleka w szpitalu, NIE ZGADZAM SIĘ NA PODAWANIE DZIECKU SZTUCZNEGO MLEKA DLA NIEMOWLĄT. Proszę potraktować to poważnie. Akceptuję podanie dziecku ludzkiego mleka od dawczyń.

* Jeśli będę wymagała cesarskiego cięcia, chcę być cały czas przytomna. Dziecko ma być ze mną od początku przez cały czas, tak jak i mój mąż. Inne decyzje dotyczące pobytu i leczenia w szpitalu zostaną podjęte jeśli taka sytuacja zaistnieje.

Potwierdzam, że wszystkie moje decyzje są świadome.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>