Kiedy urządzamy swoje mieszkanie, chcemy, aby wyglądało stylowo i było nie tylko funkcjonalne, ale również piękne. Wyposażenie całego mieszkania lub domu to poważny koszt. Samo oświetlenie może być olbrzymim wydatkiem — czasami jedna lampa w sklepie potrafi kosztować krocie i niekoniecznie spełnia nasze oczekiwania wizualne. Jeśli chcemy mieć oryginalne meble lub inne elementy wyposażenia warto postawić na te „szyte na naszą miarę”, możemy je zamówić specjalnie dla nas lub wykonać sami.

Lampka DIY
fot. Pexels.com

Oryginalna lampa do mieszkania – zrób ją sam.

Jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie wyglądało naprawdę oryginalnie, możemy zdecydować się na wykonanie kilku elementów własnoręcznie. Mamy wtedy pewność, że są niepowtarzalne i całkowicie zgodne z naszym gustem. Wykonując oświetlenie według własnego pomysłu, wkładamy w to nasze serce i sprawiamy, że nasza przestrzeń nabiera wyjątkowego charakteru. Każdy z nas może stworzyć coś pięknego i ponadczasowego. Lampy można zrobić dosłownie z wszystkiego, co oznacza dla nas oszczędność przy urządzaniu domu.

 

Z czego zrobić lampę?

Do wykonania lampy będziemy potrzebowali kabla elektrycznego, żarówki oraz materiału, który najbardziej lubimy i będzie pasował do reszty wnętrza. Lampę możemy zrobić z metalu, plastiku, drewna, a nawet papieru. Bogactwo form jest nieskończone. Każdy może znaleźć dla siebie coś inspirującego o różnym stopniu trudności wykonania. Możemy zrobić każdy rodzaj lamp od wiszących, sufitowych, lampek nocnych, aż po lampy solarne.

Czarodziejskie oświetlenie łatwe do wykonania.

Jeśli nie mamy wystarczających zdolności manualnych, ale mamy bardzo dobre poczucie estetyki, nadal możemy stworzyć oryginalne oświetlenie do naszego mieszkania. Najprostszym rozwiązaniem jest włożenie sznura lampek do szklanego, ozdobnego naczynia, wazonu lub słoja. Możemy również kupić nowe gniazdko lampki i wykorzystać stary abażur z lampy wiszącej albo odwrotnie — możemy wykorzystać starą piękną podstawę lampki i kupić do niej nowoczesny abażur. Zyska dzięki temu zupełnie nowy charakter.

Nie musimy też wyrzucać staroci, możemy dać im nowe życie w zupełnie innej odsłonie. Możemy również poszukać elementów na portalach internetowych, gdzie ludzie sprzedają używane rzeczy i wykorzystać części, aby stworzyć nowe, oryginalne oświetlenie. Łączenie antycznych elementów z nowoczesnością daje zjawiskowy efekt, którego wszyscy nam pozazdroszczą. Czasami wystarczy wkręcić nowoczesną żarówkę do antycznej podstawy lampki lub użyć rustykalnego abażuru do industrialnej podstawy lampy i będziemy zaskoczeni stylowym rezultatem, jaki osiągniemy. Możemy też postawić wazon wiklinowy lub szklany do góry dnem, a w środku oprawkę z żarówką i kablem, żeby uzyskać niesamowitą lampkę nocną.

Malowane farbą i cieniem

Aby stworzyć oryginalne oświetlenie, możemy również nadać nowe życie różnym elementom, poprzez odświeżenie ich, malowanie, czyszczenie, wyszlifowanie. Jest przy tym więcej zabawy, niż tylko zestawienie ze sobą starych i nowych elementów, ale efekt z pewnością nas zachwyci. Możemy na przykład wykorzystać przezroczysty wazon i pomalować go na inny kolor lub ozdobić sprayem wykorzystując szablon ze wzorem. Gdy włożymy do środka sznur z lampkami, zapaloną żarówkę lub świeczkę, gra cieni na ścianach od wzorów namalowanych na wazonie, będzie tworzyć niepowtarzalną mozaikę na ścianach wokół. Możemy również zmienić kolor starej podstawy, w którym jest gniazdo elektryczne i kabel. Pamiętajmy, że kabel powinien być dopasowany długością do tego, gdzie lampa będzie umiejscowiona — czy będzie wisiała na środku pokoju, czy raczej będzie to nasza lampka przy łóżku.

Lampy DIY – wyzwanie

Możemy również wykonać lampę, czy lampkę nocną całkowicie od zera wykorzystując różne materiały i narzędzia. Bardzo popularne są lampy zrobione z drutu, drewna lub betonu. Podstawą jest kabel i gniazdo elektryczne, reszta jest całkowicie zależna od naszej wyobraźni, kreacji i gustu. Wymaga to od nas jednak większego zaangażowania i warsztatu.

fot. Pexels.com

Do wykonania lampy możemy użyć kawałka drewna, korzenia lub deski — wystarczy przy użyciu narzędzi wyciąć kształt, wyszlifować i umieścić w środku żarówkę z kablem i włącznikiem. Możemy również wykonać lampę na trójnogu, dodając do niej piękny abażur. Inną propozycją może być lampa odlana z betonu i z żarówką umieszczona w środku.

Jak wykonać stojącą lampę?

Jedna z najprostszych lamp stojących, jaką możemy wykonać to lampa na trójnogu. Potrzebujemy oprawki do żarówki z kablem i włącznikiem (ok. 20 zł), wkrętów (ok. 3-5 zł), abażura (20-50 zł), 3 drewniane nogi – możemy wykorzystać trzonki od miotły lub grabi (ok. 20 zł) lub kupić gotowe nogi do mebli (ok. 50 zł) oraz żarówkę (ok. 3 zł).

Do wykonania takiej lampki będziemy potrzebowali narzędzi – musimy spiłować drążki z góry i z boku, aby można je było połączyć pod kątem i przy pomocy wkrętów przymocowujemy je bezpośrednio do oprawki z kablem i stelaża abażuru. Lampka pozostawia wiele możliwości designu. Sam abażur można również wykonać samemu z papieru lub jutowego sznurka (ok. 5 zł).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here