Spodziewasz się narodzin dziecka? Jesteś świeżo upieczoną mamą? Czeka Cię niezwykły czas, pełen czułości wobec maleństwa. Chcesz zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju i pewnie już teraz zastanawiasz się, co takiego powinnaś wiedzieć o zdrowym śnie swojego malucha. Nie chcemy, żebyś musiała się niepokoić, dlatego bez obaw – poniżej uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Przyswoisz wiedzę, którą będziesz mogła zastosować już od pierwszych chwil życia maluszka.

Witaj na świecie, czyli pierwsze chwile po porodzie

Sen będzie miał bardzo istotne znaczenie w prawidłowym rozwoju Twojego malucha. Z każdym kolejnym etapem czas przeznaczony na spanie będzie się skracał, ale wszystko to będzie działo się w swoim naturalnym tempie. Na samym początku życia noworodka ta potrzeba będzie znacznie większa niż w kolejnych miesiącach.

Zdrowy sen dziecka: ile powinien spać noworodek?

Ile śpi noworodek? Noworodki przez pierwsze tygodnie swojego życia mogą spać nawet 16–20 godzin dziennie. Kolejne fazy snu w następujących tygodniach i miesiącach prezentują sie następująco:

w 6. tygodniu: 15–16 godzin na dobę,

w 4. miesiącu: 9–12 godzin + 2 drzemki,

w 6. miesiącu: 11 godzin + 2 drzemki,

w 9. miesiącu: 11–12 godzin + 2 drzemki,

w 1. roku: 10–11 godzin + 2 drzemki.

Przy dużej ilości snu maluch będzie budzić się często z konkretnych powodów. Może to być spowodowane odczuwanym przez maluszka głodem czy zwykłą potrzebą przytulenia. Do tej pory życie spędzał w brzuchu matki, zapewniającym mu bezpieczeństwo i ciepło. Nic więc dziwnego, że będzie budził się po to, aby burzliwie okazywać złość. Jeśli zdarzałoby się, że dziecko śpi bez ustanku, należy je wybudzać ze snu. To bardzo ważne, ponieważ zbyt długi sen może powodować niebezpieczny poziomu cukru we krwi dziecka. Może to przyczyniać się do powstawania hipoglikemii, dlatego tak ważne jest, aby ten sen nie odstawał od przedstawionej normy. Po obudzeniu dziecka należy zapewnić mu maksymalną troskę – poczuje się komfortowo, gdy przyłożysz je do piersi lub podasz butelkę, jeśli nie karmisz naturalnie.

Karmienie noworodka – co warto o nim wiedzieć?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że taki maluch ma ograniczone możliwości do spożywania pokarmu. Jego żołądek jest bowiem malutki, ma wielkość zaciśniętej piąstki, co uniemożliwia kumulowanie dużej ilości pokarmu. Noworodek jeśli przyjmie zbyt dużą ilość pożywienia, najprawdopodobniej zwróci jego nadmiar. Oprócz tego sposób karmienia zależy od rodzaju mleka podawanego noworodkowi. Karmienie piersią jest bez wątpienia najlepszym sposobem na karmienie nowo narodzonego dziecka. Mleko matki jest naturalne i zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Ich zawartość zmienia się wraz z rozwojem diecka. To sprawia, że na każdym etapie karmienia mleko matki jest dopasowane do potrzeb maluszka i dostarcza mu odpowiednich składników odżywczych.

Wsparcie rozwoju dziecka od pierwszych chwil życia – jak spędzać czas z noworodkiem?

Wraz z rozwojem mózgu malucha i uzyskaniem pełnej ostrości widzenia otoczenie zaczyna go coraz bardziej interesować. Jego ręce i nóżki stają się dla niego czymś bardzo ciekawym i wartym poznania. Oprócz tego, że będzie próbował je chwytać i podgryzać, zacznie też powoli ściskać oraz trącać przeróżne przedmioty. Takie zabawy z dzieckiem do trzeciego miesiąca życia powinny opierać się przede wszystkim na stymulowaniu zmysłów, np. delikatnym masowaniu kończyn czy obracaniu przedmiotów w zasięgu jego wzroku. Należy powoli zapoznawać malucha z otaczającymi go przedmiotami czy zjawiskami. Dobrze będzie zwracać jego uwagę na rzeczy i zdarzenia, które może obserwować z łóżeczka czy z ramienia rodzica. Poprzez mądrą i zakładającą intensyfikowanie dziecka zabawę maluszek wiele się nauczy. Pozwoli zacznie oswajać to, co w jego życiu będzie miało ogromne znaczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here