Jednym z najlepszych wyborów dla amatorów fotografii będą bezlusterkowe aparaty systemowe, czyli tzw. bezlusterkowce. Z roku na rok zyskują na popularności, i to nie bez powodu. Łączą w sobie zalety lustrzanek cyfrowych, takie jak ręczne ustawienia i wymienne obiektywy, a są znacznie mniejsze i lżejsze. Brak lustra sprawia, że aparaty te są znacznie bardziej kompaktowe.

Oznacza to jednak również, że musimy się obejść się bez wizjera optycznego. Większość aparatów systemowych zastąpiła go wizjerem elektronicznym, dzięki czemu nadal mamy przez co patrzeć. Fotografowanie z elektronicznym wizjerem jest nieco inne niż z wizjerem optycznym, ale bardzo szybko możemy się do niego przyzwyczaić.

Jaki aparat bezlusterkowy wybrać?

Naszym pierwszym wyznacznikiem będzie budżet. W przypadku aparatów profesjonalnych ceny mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli natomiast jesteśmy amatorami fotografowania i robimy zdjęcia tylko na własne potrzeby, to z pewnością znajdziemy coś w bardziej przystępnych cenach. Nowy aparat to wydatek rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Marek, typów i technologii jest bardzo dużo na rynku i każdy producent twierdzi, że ich aparat jest najlepszy (oczywiście!). Dlatego wybór tego najlepszego może być wyzwaniem. Przedstawiamy nasze propozycje.

Czy bezlusterkowy aparat systemowy to właściwy wybór dla mnie?

Jeśli interesuje Cię zgłębianie manualnych ustawień aparatu i chcesz zrobić coś więcej niż tylko pstryknąć kilka zdjęć z wakacji, to bezlusterkowy aparat systemowy jest świetnym wyborem. Jeśli przeszkadza Ci waga i rozmiar lustrzanki cyfrowej, ale nadal chcesz korzystać z luksusu różnych obiektywów, aparat bezlusterkowy jest idealną alternatywą.

Pod względem jakości obrazu i obsługi aparaty bezlusterkowe w niczym nie ustępują lustrzankom, a wielu ekspertów jest zgodnych, że przyszłość należy do tych aparatów.

Jakie aparaty systemowe bezlusterkowe są godne polecenia?

Czołowi producenci aparatów fotograficznych, Nikon i Canon, zupełnie nie poradzili sobie z rozwojem bezlusterkowych aparatów systemowych. Żaden z tych dwóch producentów nie oferuje w tym segmencie żadnych przyzwoitych aparatów, co jest dość zaskakujące.

Producenci tacy jak Sony, Fuji film, Panasonic i Olympus są tutaj liderami rynku. W naszym poradniku zakupu aparatów fotograficznych chcemy Wam teraz przedstawić trzy modele dla początkujących użytkowników, które z całego serca możemy polecić.

Bezlusterkowe aparaty systemowe dla początkujących

Bezlusterkowce
fot. unsplash

Poziom cenowy: 2300 zł

Bezlusterkowe aparaty systemowe dla początkujących są z reguły nieco tańsze niż porównywalne lustrzanki. Już od 2000 zł można kupić prosty aparat systemowy z obiektywem w zestawie.

Sony Alpha 6000 i jego następcy

Jest obecnie gwiazdą wśród producentów bezlusterkowych aparatów systemowych i wyznacza standardy w tym segmencie. Jest już dostępny od kilku lat, to nadal jest to doskonały wybór. Sami często używaliśmy tego aparatu i nadal chętnie go polecamy. Z obiektywem w zestawie Alpha 6000 kosztuje około 2200 zł. Sony wypuściło do tej pory kilka następców modelu Alpha 6000: Alpha 6100, 6300, 6400, 6500 i 6600. Wszystkie modele oferują pewne ulepszenia, ale są również droższe. Alpha 6000 to wciąż dobry aparat klasy podstawowej. Jeśli chcesz wydać trochę więcej, polecamy Alpha 6400, który oferuje obecnie najlepszy stosunek jakości do ceny wśród następców modeli.

Panasonic Lumix DMC-G81 i Lumix C6

Oprócz Sony Panasonic jest również znany z bardzo dobrych bezlusterkowych aparatów systemowych. Model DMC-G81, który jest dostępny w zestawie z obiektywem 12-60 mm, oferuje świetny stosunek ceny do jakości. Wyposażono w szereg nowinek technologicznych. Aparat został zaprojektowany tak, żeby dobrze sprawdzał się w terenie. Obiektyw oferuje duży zakres zoomu i nadaje się do niemal wszystkich sytuacji. W zestawie z obiektywem otrzymujemy aparat za około 2300 zł. Panasonic oferuje również szeroką gamę obiektywów, jeśli chcielibyśmy cos dokupić w przyszłości.

Olympus OM-D E-M10 Mark III

Kultowy aparat, model ten cieszy się dużą popularnością, bo łączy w sobie stylowe wykonanie i niezłą specyfikację. Jest poręczny i może pochwalić się niezłą ergonomią. System Mikro 4/3 jest bardzo popularny, na rynku znajdziemy więc dużo obiektywów – nowych i używanych. Bez problemu zamontujemy do niego też stare szkła manualne. Jest naprawdę dobrym modelem dla początkujących. Oferuje kilka praktycznych funkcji, takich jak ekran dotykowy i odchylany wyświetlacz. Jego cena, jest bardzo przystępna dla amatorów. W zestawie z obiektywem 14-42 mm aparat kosztuje obecnie około 2200 zł. Dla Olympusa istnieje równie wiele obiektywów, ponieważ połączenie jest takie samo jak w przypadku aparatów Panasonic.

Karta Pamięci

Jeśli posiadamy aparat, potrzebujemy do niego akcesoriów, które będą wpływały na jakość zdjęć i szybkość pracy aparatu. Jednym z bardzo ważnych elementów pracy każdego fotografa jest karta pamięci. Poznaj nasz wybór najlepszych kart pamięci do aparatów.

Plecak fotograficzny

Pamiętajmy również o zabezpieczeniu naszego sprzętu fotograficznego w czasie przemieszczania się i podróży. Zainwestujmy w dobry plecak fotograficzny. Nawet z niewielkim budżetem możne kupić naprawdę dobrej jakości plecak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here