Wiele osób stawia swoje pierwsze kroki w świecie fotografii z małym aparatem kompaktowym. Główną zaletą takich aparatów jest jego niska waga i minimalne rozmiary. Minusem niewątpliwie jest niższa jakość obrazu niż w lustrzankach czy aparatach bezlusterkowych i tylko niewielki zoom optyczny. Brak wymiennych obiektywów z jednej strony ogranicza nasze artystyczne możliwości robienia zdjęć. Jednak z drugiej może być plusem, ponieważ nie musimy wozić ze sobą dodatkowego bagażu.

Aparat kompaktowy
Fot. Upslash

Obecnie aparaty kompaktowe zostały w dużej mierze zastąpione przez aparaty w smartfonach. Jednak aparat kompaktowy to nadal rozsądna inwestycja, jeśli wybierzemy model wysokiej jakości. Tanie aparaty kompaktowe są właściwie zbędne, ponieważ smartfony mogą teraz zrobić równie dobre zdjęcie. Po aparat kompaktowy klasy premium sięgamy nawet wtedy, gdy nie mamy ochoty zabierać ze sobą naszych dużych aparatów. Jego plusem jest to, że zawsze można go mieć przy sobie. Czasami chcemy zrobić zdjęcie, a telefon nam się wyładowuje. Możemy wtedy skorzystać z aparatu kompaktowego, żeby uwiecznić ten wyjątkowy moment.

Czy aparat kompaktowy to właściwy wybór dla mnie?

Nie ma potrzeby kupowania taniego aparatu kompaktowego, jeśli chcemy mieć mały, podręczny aparat pod ręką lepiej zainwestować w modele premium. Z drugiej strony, jeśli doskonałość zdjęcia nie jest dla Ciebie priorytetem i nie chcesz wprowadzać żadnych ręcznych ustawień w aparacie, radzimy po prostu robić zdjęcia smartfonem. Prawdopodobnie i tak zawsze masz go przy sobie, a dobry smartfon nie robi gorszych zdjęć niż tani aparat kompaktowy.

Inaczej jest z aparatami kompaktowymi klasy premium. Tutaj jakość obrazu też jest wspaniała i zadowalająca nawet koneserów fotografii. Jeśli chcesz ograniczyć rozmiary i wagę swojego sprzętu do minimum taki aparat będzie idealnym rozwiązaniem.

Jakie aparaty kompaktowe warto kupić?

Poziom cenowy: 1200 zł

Sony DSC-RX100

Jedną z najlepszych modeli wśród aparatów kompaktowych. W międzyczasie pojawiło się siedem jego następców. Sony DSC-RX100 był pierwszym z nich i nadal jest dobrym wyborem na początek. Kosztuje około 1200 zł i oferuje dobrą jakość obrazu, i ogniskową od 28 do 100 mm. Jeśli chcesz zainwestować w kompakt, to właśnie ten aparat jest świetnym wyborem.

Polecane aparaty kompaktowe klasy premium

Poziom cenowy: ponad 5000 zł

Możemy jednak gorąco polecić zakup aparatu kompaktowego klasy premium. Takie aparaty mają wiele zalet. Są bardzo poręczne, lekkie, może je nosić nawet w kieszeni i robią świetne zdjęcia. Poniżej przedstawiamy kilka modeli, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Jeśli myślicie o zakupie aparatu kompaktowego, z pewnością któryś z tych modeli przypadnie Wam do gustu.

Aparat fotograficzny
Fot. Pexels

Fuji film X100V

Model Fuji film X100V, który naszym zdaniem jest najlepszym aparatem kompaktowym na rynku. Można go kupić od 5000 zł do 6500 zł. Posiada wszystkie doskonałe funkcje aparatów systemowych i robi świetnej jakości zdjęcia. Z pewnością nie jest aparatem kompaktowym dla każdego. Możemy go jednak polecić wszystkim, którzy szukają czegoś wyjątkowego i przede wszystkim dobrze bawią się ze stałymi ogniskowymi.

Fuji film X100F

Aparat posiada stałoogniskowy obiektyw 35 mm z przysłoną f/2.0. Jakość obrazu jest absolutnie doskonała i z łatwością może konkurować z wysokiej klasy aparatami systemowymi. Obsługa jest bardzo minimalistyczna i po krótkim okresie przyzwyczajenia sprawia wiele przyjemności. TO świetny aparat nawet dla największych koneserów fotografii. Kosztuje ok. 5000 zł.

Panasonic LUMIX DMC-LX100II

Panasonic ma również w swojej ofercie aparaty kompaktowe. Lumix DC-LX100II oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości ze wszystkich aparatów kompaktowych i jest naszą rekomendacją dla każdego, kto szuka idealnego, wszechstronnego aparatu za mniej niż 2500 zł. Aparat wyposażony jest w bardzo szybki (f/1.7-2.8) obiektyw o zakresie ogniskowych od 24 do 75 mm, a jego kompaktowa konstrukcja sprawia, że jest idealnym towarzyszem na każdą okazję.

Sony DSC-RX100 V i VII

Seria Sony DSC-RX100 jest jednym z najlepszych, jakie można dostać w segmencie aparatów kompaktowych. Istnieje obecnie siedem różnych modeli. Jeśli Twoim głównym celem jest nagrywanie wideo, polecamy Sony DSC-RX100 VII, najnowszy aparat z tej serii, który oferuje wiele wspaniałych funkcji specjalnie do nagrywania wideo i jest najlepszym aparatem kompaktowym z tej serii. Jego cena wynosi nieco poniżej 4500 zł. Natomiast Sony DSC-RX100 V polecamy głównie do fotografowania. Kosztuje on około 3000 zł. Aparat ten jest bardzo dobrze wyposażony — oferuje ogniskową od 24 do 70 mm i przesłonę od f/1,8 do 2,8. Waga poniżej 300 gramów sprawia, że jest to jeden z najlżejszych aparatów kompaktowych klasy premium.

Karta Pamięci

Jeśli posiadamy aparat, potrzebujemy do niego akcesoriów, które będą wpływały na jakość zdjęć i szybkość pracy aparatu. Jednym z bardzo ważnych elementów pracy każdego fotografa jest karta pamięci. Poznaj nasz wybór najlepszych kart pamięci do aparatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here