Herbata zaraz po wodzie jest najpopularniejszym napojem na świecie. Nie jest więc zaskoczeniem, że istnieje wiele sposobów jej przyrządzania. Możemy ją zaparzać w różnych pojemnikach i nalewać do pięknych filiżanek lub kubków. Różnego rodzaju imbryki, czajniczki i dzbanki towarzyszą człowiekowi od wielu stuleci. Dla każdego z nas znajdzie się naczynie z odpowiednim designem i funkcjonalnością, aby herbata, którą w nim powstanie była prawdziwym nektarem.

Czajniki i imbryki

dzbanek z herbatą
fot.pexels

Te dwa naczynia są nieodłącznym elementem ceremonii parzenia i podawania herbaty. Dzięki nim możemy w zaciszu własnego domu urządzić małą ucztę picia herbaty.

Imbryki (nazywane zamiennie czajnikami) – szklane lub żeliwne są bardzo wygodnym naczyniem do zaparzania herbaty. Na rynku mamy dostępne imbryki o różnej pojemności od 0,5 l do 1,1 l. W jego środku znajduje się sitko, do którego wsypujemy liście herbaty. I tutaj zaczyna się prawdziwy rytuał. Zaczynamy od ogrzania naczynia, w którym parzymy herbatę. Wystarczy wlać do niego wrzącą wodę, przepłukać przez chwilę i wylać wodę. W zależności od rodzaju, koloru i kraju pochodzenia herbaty będziemy ją parzyli w przez określoną ilość minut, aby osiągnąć idealny napar. Bardzo ważne jest to, żebyśmy nie przegapili tego momentu i wyciągnęli fusy w odpowiednim momencie!

Jaki czajnik kupić do domu?

W ofercie sklepowej są imbryki żeliwne, które często spotykamy w japońskich lub innych wschodnich restauracjach. Wydobywają one herbaty to, co najlepsze, ale także wydobywają z niej niesamowity aromat. Dzięki materiałowi, z którego są wykonane, długo utrzymują temperaturę. Żeliwne imbryki brały udział w ceremoniach parzenia herbaty od wieków. Przyrządzano w nich napary zarówno z liści herbaty, jak i różnych ziół. W dzisiejszych czasach możemy przenieść tę tradycję do własnego domu.

Drugim równie popularnym naczyniem do zaparzania herbaty są imbryki szklane. Ich podstawowym atutem jest to, że widać piękny kolor napoju przez ścianki naczynia. Wyglądają bardzo elegancko, niestety ich wadą jest to, że często są wykonane z cienkiego szkła, co może sprzyjać ich wyszczerbianiu i pękaniu.

Jeśli używamy żeliwnego lub szklanego imbryka, będziemy również potrzebowali podkładki pod imbryk lub podgrzewacza. Podkładka chroni meble przed działaniem wysokiej temperatury. Podgrzewacz natomiast sprawi, że napar będzie utrzymywał temperaturę przez dłuższy czas. To pozwoli na delektowanie się naszym naparem z herbaty bez obawy szybkiego wystudzenia. Wystarczy, że pod imbryk wstawimy tealight.

Cena imbryka żeliwnego: 100 – 270 zł

Cena imbryka szklanego: 50 -150 zł

Dzbanki jak z bajki

dzbanek
fot.pexels

Mogą być zrobione z różnych materiałów od szkła po srebro. Jednak najbardziej popularne są dzbanki ceramiczne lub szklane. Mogą mieć najróżniejsze formy, od bardziej klasycznych do nowoczesnych, mogą być w jednolitych kolorach lub fantazyjnie zdobione. Piękny dzbanek i filiżanki będą wspaniałą dekoracją stołu. Szklane dzbanki doskonale sprawdzają się do serwowania cold brew, czyli herbaty mrożonych, ceramiczne natomiast są idealne długie zimowe wieczory. Porcelana to ceramika z najwyższej półki zarówno pod względem cenowym, jak i jakościowym. Dzbanki z prawdziwej porcelany potrafią kosztować bajońskie sumy, ale picie herbaty z takiego dzbanka i filiżanki nadaje całej ceremonii majestatyczności i klasy. Jeśli chcemy mieć coś naprawdę oryginalnego na swoim stole, możemy odwiedzić sklep z antykami i tam wybrać piękny zestaw do parzenia i picia herbaty.

Szklane dzbanki mają tę zaletę, że widać napar zaparzający się w środku. Dla lepszego efektu wizualno — smakowego możemy dodać do herbaty owoce lub płatki kwiatów. Idealnie wyglądają też herbaty, które początkowo zwinięte są w kulę, a pod wpływem działania gorącej wody rozwijają się jak rozkwitający kwiat.

Designerskie dzbanki możemy kupić z zaparzaczami lub bez. Dodatkowo są również wyposażone w podgrzewacze, przedłużające wysoką temperaturę naparu. Co więcej, do porcelanowego zestawu oprócz dzbanka możemy kupić filiżanki, mlecznik i cukiernicę z tej samej linii.

Ceny dzbanków:

Szklany: 10 -50 zł

Ceramiczny: 50 -250 zł

Miedziany: 200 – 300 zł

Porcelanowy: 100 – 1000 zł

Srebrny: 500 – 10.000 zł

Kubki z zaparzaczami

Jeśli jesteśmy amatorami herbaty, ale nie możemy poświęcić za dużo czasu na jej przyrządzanie, dobrym rozwiązaniem będzie kubek z zaparzaczem. Możemy go na przykład używać w pracy. Wystarczy wsypać do sitka (zaparzacza) naszą ulubioną liściastą herbatę — czarną, biała, zielona lub czerwona — i zalać wrzątkiem. Po odpowiednim czasie wyjmujemy fusy i smakowity napój gotowy. Taki kubek sprawdzi również doskonale do się komponowania własnych mieszanek herbat smakowych lub ziołowych.

Kubek z zaparzaczem: 20 – 60 zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here