Wraz z wiosną budzimy się do życia, chcemy być bardziej aktywne. Nagle po zimie przypominamy sobie, że latem będziemy musiały się wcisnąć w nasz strój kąpielowy. To pobudza wyobraźnie. Wiele z nas wraz z powiewem ciepłego, wiosennego powietrza zaczyna pierwsze treningi.

Aktywność fizyczna wymaga od nas przygotowania. Po pierwsze musimy zdecydować się czy chcemy ćwiczyć same, czy raczej wolimy chodzić na siłownię, a może po prostu będziemy biegać. To czas, żeby określić swoje cele treningowe i zastanowić się, co chcemy osiągnąć? Czy przede wszystkim chcemy zrzucić wagę, wyrzeźbić sylwetkę czy poprawić kondycję? Odpowiedź na to pytanie ułatwi nam dobranie najlepszej dla nas aktywności sportowej i przemyślanych treningów.

Opaska fitness
Fot. Pexels

Jak się przygotować do treningu?

Kolejną ważną rzeczą jest zaopatrzenie się odpowiedni strój sportowy, przyrządy do uprawiania sportu (na przykład hantle i matę), zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz przygotowanie playlisty, która będzie działała na nas energetyzująco. Jeśli chcemy mieć większą kontrolę nad naszymi postępami w realizacji planów treningowych, warto zainwestować w fitness tracker. Pamiętajmy, że trening zaczyna się w głowie od naszego nastawienia. Jeśli nie będziemy widzieli postępów, szybko się zniechęcimy. Dlatego tak ważny jest sam plan treningowy i cel, który chcemy osiągnąć. Warto przypominać sobie o nim przed każdym treningiem. Inaczej trudno nam będzie osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Strój

każdy trening wymaga odpowiedniego stroju sportowegowygodnych butów, koszulki, spodni dresowych lub legginsów. Dobrze wybierać rzeczy uszyte z materiałów oddychających, przepuszczających powietrze i dobrze odprowadzających wilgoć. Idealnie jeżeli jest dopasowany do sylwetki i nie krępuje naszych ruchów. Pamiętaj też, że materiał powinien być gładki, bez żadnych zamków błyskawicznych, guzików czy ozdób. Nie musimy inwestować dużo w nasz strój. Zwykła bawełniana koszulka i szorty albo legginsy wystarczą, by przeprowadzić dobry trening.

Buty muszą być wygodne i dobrze amortyzować stopy. Oczywiście każdy sport będzie wymagał trochę inne specyfikacji. Najważniejsze, żeby były nie były ani za małe, ani za duże, bo mogłoby to spowodować kontuzję.

Muzyka

Bardzo ważnym elementem naszego treningu jest dobrze dobrana muzyka. To ona nadaje rytm, motywuje nas i wprowadza w dobry nastrój do ćwiczeń. Możemy wybrać specjalnie stworzoną playlistę fitness z któregoś ze znanych serwisów muzycznych lub przygotować własną muzykę, która zawsze pobudza nas do ruchu. Jeśli idziemy na siłownie lub idziemy biegać, pamiętajmy też, żeby zabrać ze sobą odpowiednie słuchawki, które nie będą nam plątały. A jeżeli ćwiczymy w domu lub na świeżym powietrzu i nikomu nie będzie przeszkadzać nasza muzyka, możemy też puścić dźwięk z głośniczka.

Jbl
Fot. Unsplash

Fitness Tracker

To urządzenie w postaci inteligentnego zegarka lub bransoletki pomoże nam śledzić postęp na drodze do naszego wyznaczonego celu treningowego. Korzystanie z fitness trackera wspiera nas i motywuje do dalszego rozwoju fizycznego. Mierzy nasze tętno w czasie treningów i liczbę kroków w ciągu jednego dnia, aby być zdrowym. Możemy go też użyć, aby sprawdzić, czy mamy wystarczająco dużo snu lub żeby zmierzyć swoje tętno spoczynkowe.

Woda

Podczas treningu powinniśmy być odpowiednio nawodnieni. Jest to informacja szczególnie ważna dla tych, którzy dzięki ćwiczeniom chcą zrzucić zbędne kilogramy. Dlaczego? Ponieważ woda bierze czynny udział w przemianie materii, jeśli mamy niedobór wody  w organizmie 250 ml tempo przemiany się spowalnia nawet do 3% na dobę. 1,5 litra wody (niegazowanej lub gazowanej) wody pomoże nam odpowiednim nawodnieniu organizmu, który traci ok. 500 ml płynów w czasie ćwiczeń. Jeśli nie nie chcemy trzymać wody w butelkach plastikowych, które wydzielają różne szkodliwe substancje, możemy skorzystać z metalowej lub szklanej butelki. Pamiętajmy, żeby spakować ją do naszej torby treningowej!

Rozgrzewka

Nie zaczynaj treningu bez odpowiedniej rozgrzewki. Jest to niezwykle istotna część wysiłku fizycznego. Rozgrzewka ma za zadanie przygotować ciało do wysiłku, przez pobudzenie krążenia, rozgrzanie stawów i rozpoczęcie procesów termoregulacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here