Jeśli zajmujesz się fotografią, z pewnością korzystasz z aparatu z kartą pamięci. Jej pojemność decyduje o tym jak wiele zdjęć będziesz w stanie na niej przechowywać. Nie jest to najważniejszy parametr, który powinniśmy wziąć pod uwagę, kupując kartę pamięci. Szybkość zapisu i odczytu, a także odporność na warunki zewnętrzne jest również bardzo istotna.

Memory Card
Fot. Unsplash

Korzystanie z najlepszych kart pamięci jest kluczową częścią procesu fotografowania lub filmowania. Bez przyzwoitej karty do przechowywania zdjęć i filmów, nawet najbardziej zaawansowany aparat nie będzie działał najlepiej. Nie tylko aparaty potrzebują tych kart pamięci, są one również krytycznym elementem dla telefonów, kamer bezpieczeństwa, konsoli do gier i dronów. Na co zatem zwrócić uwagę, czym się kierować, by wybrać to najlepsza dla nas? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Jak zdecydować, którą kartę kupić?

Do każdego rodzaju zdjęć potrzebujesz porządnej karty pamięci. Karta musi mieć nie tylko odpowiednią pojemność, ale także idealną prędkość transferu, aby nadążyć za ilością przesyłanych danych. Ważne jest też rozróżnienie pomiędzy prędkością zapisu i odczytu. Zadaj sobie też pytanie, ile zdjęć będziesz robić przy jednej okazji. Przyjrzyj się rozmiarom plików, jakie generuje Twój aparat. Na tej podstawie możesz podjąć decyzję, ile gigabajtów pamięci potrzebujesz. Bardzo istotna jest też jakość karty i jej niezawodność, w tej kwestii karty różnych producentów mogą się bardzo różnić. Pamiętaj też, że będziesz robić zdjęcia w różnych warunkach atmosferycznych. Jeśli dużo pracujesz i przebywasz w terenie, wybieraj takie karty, które są odporne na warunki zewnętrzne.

Jakie są rodzaje kart pamięci?

Wszystkie najlepsze aparaty i najlepsze kamery są kompatybilne z wieloma różnymi typami kart pamięci. Najpopularniejszym typem jest karta Secure Digital (SD), która ma wielkość znaczka pocztowego, a drugim co do popularności jest mniejszy typ znany jako microSD (o wielkości paznokcia). Podczas gdy najlepsze smartfony i tablety z opcją rozszerzalnej pamięci zazwyczaj faworyzują kartę microSD, aparaty fotograficzne raczej wymagają karty SD.

Dostępne są też inne rodzaje kart używanych przez aparaty fotograficzne, które warto rozważyć. Karta CompactFlash (CF) jest mniej więcej wielkości pudełka zapałek i jest najczęściej spotykana w starszych lustrzankach cyfrowych. Jej następcą są nowsze formaty CFexpress i XQD, które zostały opracowane z myślą o aparatach najnowszej generacji. Dotyczy to również cenionych aparatów bezlusterkowych, takich jak Nikon Z6 i Nikon Z7, które bardzo szybko nagrywają filmy i zdjęcia o bardzo wysokiej rozdzielczości. Karty o dużej pojemności mogą kosztować nawet 1500 zł, ale wynagradzają nam tym, że możemy z nich korzystać przez wiele lat.

Karta Pamięci
Fot. Unsplash

Najlepsze karty – nasz wybór

SanDisk Extreme PRO SD UHS-I – Najlepsza karta pamięci SD pod każdym względem

Typ karty: SDXC | Zarówno fotografii i/lub wideo (w tym 4K)

Dostępna jest w pojemnościach od 64 GB do nawet 1 TB, oferuje trzecią klasę szybkości. Jej wielką zaletą jest nie tylko prędkość zapisu do imponujących 90MB/s — co oznacza, że jest ona w stanie poradzić sobie z szybkim wykonywaniem zdjęć sekwencyjnych zarówno w formacie JPEG, jak i RAW — ale także niezwykle szybka prędkość transferu do 170 MB/s, która przyspiesza przepływ danych w pracy zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Oprócz tego, że ułatwia wykonywanie sekwencji zdjęć w formacie RAW, to dzięki oferowanemu przetwarzaniu danych nadaje się również do nagrywania filmów 4K.

Cena: 80 – 1500 zł

Lexar Professional 633x SDXC UHS-I – Doskonały wybór dla osób intensywnie fotografujących i nagrywających filmy

Typ karty: SDXC | Zarówno fotografii i/lub wideo (w tym 4K)

Dostępna w różnych pojemnościach od 32 GB do 1 TB. Jest kartą zaprojektowaną do profesjonalnego użytkowania. Jej prędkości transferu są wystarczająco szybkie, aby obsłużyć zarówno dużą ilość zdjęć, jak i wideo 4K, więc bez względu na to, co planujesz fotografować, możesz mieć pewność, że karta nadąży z przesyłem danych. Prędkość odczytu to Do 95 MB/s, natomiast prędkość zapisu to 45 Mb/s. Ci wiele lat użytkowania.

Cena: 80 – 1500 zł

Lexar Professional Class 10 UHS-II 2000X Speed – Jedna z najlepszych kart SD dla profesjonalnych fotografów

Typ karty: SDHC lub SDXC | Odpowiednie do: Zarówno fotografii, jak i wideo (w tym 4K)

Lexar to marka dobrze znana przez entuzjastów fotografii i profesjonalnych fotografów, Karta wykorzystuje technologię UHS-II, co umożliwia transfer danych z prędkością do 300 MB/s i zapis z prędkością do 260 MB/s. Gwarantuje to, że niezależnie od tego, czy nagrywasz wideo Full HD, 4K, czy też fotografujesz w RAW-ach o wysokiej rozdzielczości. Maksymalna pojemność danych wynosi 128 GB.

Cena: 400 – 800 zł

SanDisk Extreme 90MB/s — Fantastyczna karta niskobudżetowa

Typ karty: SDHC | Odpowiednia do: Zarówno fotografii, jak i wideo (w tym 4K)

Jeśli szukasz doskonałej wydajności karty pamięci z przyzwoitą ilością miejsca (256 GB) do przechowywania, a jednocześnie masz na to przeznaczony niższy budżet, to SandDisk Extreme karta jest bardzo dobrym wyborem. Oferuje prędkość odczyt do 90 MB/s i prędkość zapisu 40 MB/s. Jeśli nagrywasz filmy w 1080p – lub nawet 4K – ta karta będzie wystarczająco szybka. Co najlepsze, jest ona odporna na wodę, temperaturę i wstrząsy, więc możesz ją zabrać w teren ze sobą bez obaw, że ulegnie uszkodzeniu.

Cena: 40 – 65 zł

Samsung EVO Plus — Najlepsza karta niskobudżetowa microSD z adapterem SD

Typ karty: microSD (z adapterem SD) | Odpowiednie dla: Fotografia codzienna

Można ją kupić w pojemnościach od 32 GB do 512 GB. Udaje im się osiągnąć prędkość odczytu 100 MB/s (aczkolwiek skromna prędkość zapisu 30 MB/s. Jaskrawoczerwony kolor ułatwia jej szukanie, gdy nam upadnie. Spokój zapewnia również 10-letnia ograniczona gwarancja oraz fakt, że karty są wodoodporne, odporne na temperaturę, promieniowanie rentgenowskie i magnetyczne.

Cena: 28 – 350 zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here