Stan naszych sypialni i, co najważniejsze, naszych łóżek i pościeli, jest głównym czynnikiem wpływającym na jakość snu każdej nocy.

Biała Pościel
Fot. Pexels

Badania pokazują, że osoby dbające o łóżko są szczęśliwsze, bardziej produktywne, trzymają się budżetu i mają bardziej spokojny sen, niż osoby nieprzywiązujące do tego wagi.

Każdy projektant wnętrz powie Ci to samo – nie należy oszczędzać na wyborze łóżka i pościeli. To tak, jakby ubierać się w niedopasowane, drapiące lub zniszczone ubrania przez około 8 godzin dziennie i oczekiwać, że będzie się w szczytowej formie. To mało prawdopodobny scenariusz.

Świat pościeli jest dość rozległy i pełen nie zawsze dla nas zrozumiałych pojęć. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, jakie są najlepsze rodzaje materiałów na pościel, czytaj dalej. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak dopasować pościel do naszej kołdry i poduszek?

Zanim zaczniesz szukać bardziej luksusowych pościeli i akcesoriów, pomyśl o najważniejszym elemencie swojego łóżka i dobrego snu. Łóżko nie jest łóżkiem bez kołdry lub kilku idealnie dopasowanych poduszek. Po około 10 latach użytkowania kołdra może wymagać wymiany. Wybierz kołdrę odpowiednią dla swojej sypialni. Zastanów się, czy ma być ocieplana, czy raczej lekka? Spraw, aby była komfortowa zarówno dla Ciebie jak i dla Twojego partnera.

Konstrukcja kołdry i poszycie to inne dwa czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Pikowanie i przegrody (ściany z tkaniny, które tworzą oddzielne komory w kołdrze) są najlepszym sposobem na zachowanie kształtu kołdry i ciepła. Natomiast poduszki powinny być na tyle miękkie, aby były wygodne, ale na tyle twarde, aby dawały odpowiednie podparcie głowie, szyi i ramionom.

To, czym kołdra i poduszka będą wypełnione, zależy od osobistych preferencji. Puchowe wypełnienia są najlżejsze i najwygodniejsze do spania. Ale też na rynku kołdry hipoalergiczne.

Jak stylizować swoje łóżko: pomysły na pościel

Jest coś satysfakcjonującego w kładzeniu się do nieskazitelnie pościelonego łóżka po długim dniu pracy. Kiedy poduszki są pięknie zaaranżowane, a pościel idealnie ułożona, wtedy sam akt kładzenia się spać wydaje się luksusowy. Jaki styl wybrać?

Prosty i klasyczny

Biała pościel jest atrakcyjną opcją w stu procentach czasu.. Niezależnie od schematu kolorów w pokoju, jest to idealne uzupełnienie. Jest to również jeden z najbardziej kojących wzorów, jakie możesz wybrać. Jeśli chcesz uzyskać gładkie, czyste krawędzie, wybierz białą lnianą lub bawełnianą kołdrę bez zbędnych dodatków. W przeciwnym razie możesz wybrać nieco bardziej teksturowaną opcję, taką jak żakardowa kołdra lub narzuta. Dodanie grubej narzuty z przędzy bawełnianej do podnóża łóżka to miły sposób na wprowadzenie odrobiny koloru. Posiadanie bazy białych pościeli jest najprostszym sposobem, aby uczynić twój projekt pościeli uniwersalny.

Łóżko z pościelą
Fot.Pexel

Wzorzyste i ładne

Nadaj swojej pościeli nieco więcej dynamiki, wybierając wzór jako jego punkt centralny. Możliwości są ogromne: motyw kwiatowy wygląda fantastycznie w nieco jaskrawym kolorze. Jeśli lubisz ziemiste odcienie brązu i szarości zmieszane z pomarańczami lub żółciami, wybierz tkaniny indyjskie. Natomiast jeżeli szukasz wyrazistych wzorów w kolorowej palecie, poszukaj tkanin włoskich. Impresjonistyczne wzory w jasnej palecie barw mogą stworzyć energetyzującą atmosferę. Kołdry w botaniczne wzory wyglądają świeżo i czysto. Bądź pomysłowy i mieszaj schematy i kolory.

Wygodna, przytulna i puchata

W tym pomyśle na pościel chodzi przede wszystkim o warstwy i tkaniny. Cienką kołdrę połącz z grubszą, puchową kołdrą i złóż lekko, by odsłonić warstwy. Możesz pszykyc wszystko częściowo, mięsistym przytulnym pledem. A także umiejętnie ułóż warstwy poduszek, aby uzyskać pełny, puchaty wygląd. Jest to zabawny sposób na połączenie bardziej krzykliwych wzorów ze sobą z tekstyliami w jednolitym kolorze.

Jednokolorowa i wymienna

Wybierz jeden odcień dla swojej pościeli. Zachowaj minimalizm i relaks z głębokim nasyconym kolorem dla bardziej męskiego wyglądu lub jaśniejszy tonem dla bardziej kobiecej aranżacji. Mieszaj i dopasowuj kołdrę i poszewki na poduszki z komplementarnymi, jednotonowymi zestawami bawełnianych prześcieradeł. Możesz łatwo zamieniać kolory sezonowo. Jest to doskonała okazja, aby mieszać i dopasowywać. Możesz również dodać kilka dekoracyjnych poduszek. Mieszaj kształty i rozmiary by twórzyć niepowtarzalną sypialnię.

Ostatnm, ale nie mniej ważny, motywem stylizacji sypialni jest dopasowanie twojej pościeli do mebli. Jaskrawe i kolorowe wzory dobrze parują się z ciemnym drewnem. Pojedyncze kolory lub lekko wyciszone wzory na płaskich tekstyliach łączą się dobrze z nowoczesnymi projektami zawierającymi metale i jaśniejsze drewna.

Jeżeli wykorzystasz te proste porady, twój projekt łóżkowy będzie wygodny, przytulny i zapraszający. Życzymy spokojnej nocy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here