Aparaty typu bridge to pomost pomiędzy lustrzankami cyfrowymi a małymi aparatami kompaktowymi. Łączą w sobie cechy obu typów aparatów, stąd też wywodzi się ich nazwa. Aparaty typu bridge nie mają wymiennego obiektywu, ale mimo to aparaty te mają bardzo duży zakres zoomu optycznego. W wielu przypadkach zakres zoomu jest znacznie większy niż w przypadku obiektywów zwykle używanych w lustrzankach cyfrowych lub bezlusterkowych aparatach systemowych.

Fot. Unsplash

Zakres zoomu w aparatach typu bridge zwykle nie jest określany w milimetrach tak jak w przypadku ogniskowej obiektywu. Jest on określany przez wielokrotność na przykład 30-krotny lub 50-krotny zoom. Dla porównania: 50-krotny zoom w aparacie typu Bridge jest odpowiednikiem obiektywu o ogniskowej 1200 mm. To jest bardzo imponujące!

Poza dużym zakresem zoomu optycznego podstawową zaletą aparatów typu bridge jest ich lekkość i mniejszy rozmiar niż w przypadku lustrzanki cyfrowej. Osiągnęły też dobry kompromis między łatwością obsługi a opcjami ustawień ręcznych. Zdecydowanym minusem jest brak wymiennych obiektywów oraz niższa jakość obrazu w porównaniu z lustrzankami cyfrowymi i bezlusterkowymi aparatami systemowymi w niektórych warunkach (np. przy słabym oświetleniu, małej głębi ostrości) Niestety, wiele aparatów typu Bridge ma też problemy z jakością obrazu w wyższych zakresach zoomu. Jednak podobnie jest z dużym zoomem bez statywu w innych aparatach.

Czy aparat typu bridge jest właściwym wyborem dla mnie?

Wybór aparatu fotograficznego, to zawsze wielkie wyzwanie. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Aparat typu bridge może być dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy niewielki budżet, lub jeśli aparat kompaktowy nie jest dla nas wystarczający. Również, gdy nie mamy ambicji eksperymentowania z obiektywami, będzie to dobry wybór. W końcu brak konieczności ciągłej zmiany obiektywów może być też sporą zaletą.

Które aparaty typu bridge są godne polecenia?

Aparaty typu bridge nie są aż tak popularne wśród fotografów, jak aparaty z wymiennymi obiektywami. Mimo to ofert różnych modeli na rynku jest dużo. Prawie wszyscy znani producenci aparatów fotograficznych oferują aparaty typu bridge we wszystkich klasach cenowych i wydajnościowych.

Fot. Unsplash

Aparaty typy Bridge dla początkujących

Jeśli mamy mały budżet i jeszcze niewielkie umiejętności fotografowania możemy zainwestować w aparaty typy Bridge. Prosty model można kupić już za 800 zł. Dodatkowo jest to świetny wybór dla miłośników superzoomów. Ze względu na swoją niską cenę taki aparat będzie dobrym wyborem, aby rozpocząć przygodę z fotografią bez rozbijania banku. Aparat tego typu jest dobrym wyborem na nasz początek fotograficznej przygody dlatego, że można się skupić na sztuce kadrowania i właściwej kompozycji zdjęcia. Nie musimy być zagubieni w wielości wyboru obiektywów. Wybór obiektywu, będzie kolejnym krokiem.  Przyjdzie czas później, kiedy już będziemy wiedzieli, co chcemy fotografować. Poniżej przedstawiamy trzy naszym najlepsze aparaty typu Bridge na początek ścieżki fotografa.

Poziom cenowy: 1000 -1500 zł

Canon PowerShot SX540 HS i SX 530

Canon Powershot to podstawowy model firmy Canon. Jest polecany, ponieważ oferuje 50-krotny zoom optyczny i stabilizator obrazu, który pomaga chronić zdjęcia przed drganiami aparatu. W trybie manualnym możliwość ustawienia maksymalnej szybkości migawki 1/2000s i minimalnej 15s, a także czułości ISO regulowanej w przedziale 80-1600. Ma również możliwość nagrywania filmów w jakości FullHD. Jest bardzo przystępny cenowo. Kosztuje ok. 1000 zł

Nikon Coolpix B500

Jest dobrą i tanią propozycją dla początkujących. Oferuje 40-krotny zoom optyczny i jest dostępny w różnych kolorach. Nikon Coolpix B500 wizualnie nawiązują do lustrzanek marki Nikon, należących do linii superzoomów Coolpix. Aparat obsługuje ręczne ustawianie przysłony i czasu otwarcia migawki. Do obsługi powinniśmy mieć podstawowe umiejętności fotograficzne. Z drugiej strony, jeśli różne tryby automatyczne nam wystarczają, ten aparat jest dobrym wyborem. Kosztuje on około 1000 -1200 zł.

Panasonic Lumix DMC-FZ72

To inny doskonały aparat dla początkującego fotografa. Aparat jest nieco droższy od innych modeli, ale zapewnia dobrą jakość obrazu. To wyjątkowa model dla miłośników superzoomów. Ten sprzęt oferuje aż 60-krotny zoom, który w tym przypadku oznacza zakres ogniskowych 20-1200 milimetrów. Lumix został wyposażony w nową, 16-megapikselową matrycę „High Sensitivity MOS”. Jeśli twój budżet jest nieco wyższy, możemy gorąco polecić ten aparat. Jego koszt to 1500 zł

Karta Pamięci

Jeśli posiadamy aparat, potrzebujemy do niego akcesoriów, które będą wpływały na jakość zdjęć i szybkość pracy aparatu. Jednym z bardzo ważnych elementów pracy każdego fotografa jest karta pamięci. Poznaj nasz wybór najlepszych kart pamięci do aparatów.

Plecak fotograficzny

Pamiętajmy również o zabezpieczeniu naszego sprzętu fotograficznego w czasie przemieszczania się i podróży. Zainwestujmy w dobry plecak fotograficzny. Nawet z niewielkim budżetem możne kupić naprawdę dobrej jakości plecak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here