Poduszki dekoracyjne są wspaniałym sposobem na urozmaicenie wyglądu sofy lub łóżka. Jednak uzyskanie idealnej kombinacji może być trudniejsze, niż nam się wydaje. Niezależnie od tego, czy chcesz urządzić zwykły salon, czy bardziej formalną przestrzeń mieszanie wzorów, odcieni i rozmiarów w spójny sposób to sztuka sama w sobie. Zdradzamy sekrety, jak zrobić to dobrze. Poznaj nasze pomysły i propozycje.

Poduszki dekoracyjne
Fot. Pexels

Stylizacja sofy za pomocą poduszek

Poduszki pomogą Ci dodać koloru i wigoru do Twojej sofy. Są one niedrogim i łatwym sposobem na dostosowanie wystroju twojego pokoju do pór roku lub twojego temperamentu! Sprytny wybór i układ twój kanapowych poduszek może pięknie ozdobić salon. Jednak z tak wieloma różnymi tkaninami, kształtami, rozmiarami i kolorami trudno wybrać poduszki idealne do twojej przestrzeni.

Oto prosty przewodnik, który pomoże Ci wybrać poduszki, które dodadzą do Twojego salonu finezję i efekt „wow”.

Kolory poduszek

Standardowa zasada doboru odpowiednich kolorów poduszek do sofy i pokoju polega na sprawdzeniu istniejącej palety barw i upewnieniu się, że poduszki zawierają jej elementy. To stworzy jednolity wygląd. Sofa z poduszkami wtopi się w resztę elementów pokoju.

Sztuka polega na uzupełnianiu i kontrastowaniu – ale nie można tego zrobić skutecznie bez znajomości bazy kolorystycznej Twojego pokoju. Łatwym sposobem na jej określenie jest zabranie do pokoju kilku próbek kolorów i dopasowanie do najbardziej widocznych barw. To one stworzą paletę kolorystyczną i będą przewodnikiem w wyborze poduszek. Nie musisz być bardzo drobiazgowy. Kolory poduszek nie muszą dokładnie do siebie pasować, a jeśli są wzorzyste, potrzebują tylko jednego koloru, żeby dobrze wyglądać.

Jeśli masz dywanik, nie pozwól, aby Twoje poduszki konkurowały z nim o uwagę! Wspaniałą rzeczą w poduszkach jest to, że możesz je wymieniać wraz ze zmianą pór roku. Wiosną i latem wybierz coś lekkiego i zwiewnego – jasne żółcie, pomarańcze i zielenie. Jesienią i zimą ciemniejsze, bardziej ziemiste odcienie sprawią, że Twój pokój będzie bardziej intymny i przytulny.

Nie przesadzaj z ilością poszewek na poduszki. Postaraj się ograniczyć do jednego lub dwóch jednolitych kolorów. Co ważniejsze, upewnij się, że kolory kontrastują z Twoją kanapą. Na przykład, w przypadku 3-osobowej kanapy w kolorze morskiego błękitu, jaśniejsze kolory będą się lepiej wyróżniać, dodając kanapie odrobinę koloru i pomagając jej lepiej wtopić się w jasne pomieszczenie.

Wzory poduszek

Wzory w paski, plamki, kwiaty czy geometryczne nadruki mogą być trudnym wyborem dla wielu osób. Zamiast tego wolą się całkowicie ich wystrzegać. Ale jeśli wybierzesz wzory ostrożnie, mogą one naprawdę zwiększyć atrakcyjność Twojego salonu. Upewnij się tylko, że mieszczą się one w Twojej palecie kolorystycznej! Nie szalej z nadmiarem wzorów i kolorów, bo efekt będzie przytłaczający!

Nie decyduj się na więcej niż dwa lub trzy różne wzory, w zależności od liczby poduszek. Utrzymuj je w tym samym stylu, kolorze i rozmiarze, aby wyglądały spójnie. A jeśli masz pięć poduszek, wybieraj co najwyżej dwa różne wzory. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, przełam wzorzyste poduszki poduszkami w jednolitym kolorze.

Poduszki dekoracyjne jasne
Fot. Pexels

Kształty i rozmiary poduszek

Czasami łatwo jest wybrać najprostszą opcję: kwadratowe poduszki w jednolitym rozmiarze i kolorze. Ale to często może sprawić, że aranżacja Twojej sofy będzie pozbawiona inspiracji i charakteru.

Różne kształty i rozmiary poduszek mogą dodać Twojej sofie wizualnego uroku. Ale nie zapominaj, że powinny one być zarówno praktyczne, jak i piękne! Nie chcesz przecież poduszki, która przyćmi Twoją kanapę i zmusi Cię do odrzucenia jej na bok za każdym razem, gdy będziesz chciał usiąść. Jeśli masz długą, 3-osobową kanapę, prostokątne poduszki mogą się sprawdzić. Natomiast w przypadku foteli najlepszym rozwiązaniem mogą być poduszki kwadratowe.

Możesz również postawić na eklektyczny wybór prostokątów i kwadratów o różnych rozmiarach! Ten miks nada Twojej sofie osobowość – a jeśli wybierzesz jednolity kolor lub wzór, może to wyglądać stylowo.

Tkaniny i faktury

Tkanina, którą wybierzesz dla poduszek na sofę, zależy od tego, jaki materiał ma sama sofa. Możesz naprawdę eksperymentować z tkaninami i różnymi fakturami, aby stworzyć miły kontrast lub nadać indywidualny styl salonowi.

Jedwabie kojarzą się z luksusem, podczas gdy sztruksowe wykończenia i sploty tworzą świeży, współczesny wygląd. Tkaniny wpływają na to, jak przytulny będzie Twój salon. W zimie futra, aksamity i dzianiny zachęcają do przytulenia się, podczas gdy lny i bawełny są idealne latem.

Ilość poduszek

Nie chcesz mieć za dużo poduszek na sofie. To by sprawiało, że musiałbyś je odsuwać, zanim można by na niej usiąść. Więc ile poduszek to „odpowiednia ilość”? Aby uzyskać klasyczny wygląd, ułóż równą liczbę poduszek na sofie. Aby uzyskać bardziej nowoczesny, eklektyczny styl, wybierz nieparzystą liczbę poduszek: trzy w przypadku sofy dwuosobowej lub pięć w przypadku sofy trzyosobowej.

Aranżacja

Nieważne, jak piękne są Twoje poduszki – jeśli nie wykorzystasz ich w pełni, stracą swój urok. Układ poduszek powinien opierać się na warstwach. Umieść większe poduszki przed mniejszymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here