Amatorzy herbaty nie wyobrażają sobie życia bez niej. Podobnie kawosze – nie potrafią rozpocząć dnia bez małej czarnej. Nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania w życiu codziennym bez tych dwóch niebiańskich napojów. O gustach i smakach się nie dyskutuje, więc nie możemy obiektywnie zdecydować, która kawa jest lepsza, albo która herbata smaczniejsza.

Kawa na ławę

Kawa
fot. pexels

Kawa pochodzi z Afryki, choć swą popularność zyskała na Bliskim Wschodzie. Stamtąd dotarła do Europy, a następnie dzięki ówczesnym handlarzom została rozpowszechniona na cały świat. Jedna z legend głosi, że pierwsze ziarna kawowca przywieźli handlarze niewolnikami z Etiopii do Jemenu. Historia kawy jest równie bogata jak sposoby jej parzenia, rodzaje smaków i aromatów.

Smak kawy zależy od tego, z jakiego kraju pochodzi, ale również od tego, w jaki sposób ją przyrządzimy. Metod jest naprawdę wiele. Najstarsza to po prostu gotowanie jej lub zalewanie jej wrzątkiem. Od wieków znana jest też kawa według pięciu przemian, do której dodajemy po kolei różne elementy i zioła. Ostatnimi czasy jest coraz więcej pomysłów jak zrobić kawę. Oczywiście najbardziej popularna jest kawa z ekspresu. Ale nawet w tej kwestii jest olbrzymi wybór i wiele rodzajów ekspresów. Mamy ekspresy przelewowe, ciśnieniowe, kolbowe, automatyczne, kapsułkowe i oraz wiele innych. To zawsze duża decyzja: jaki ekspres do kawy kupić do domu?

Cup of tea

herbata
fot. pexels

Herbata, zaraz po wodzie, jest najczęściej spożywanym napojem na świecie. Każdego dnia na świecie wypija się 20 miliardów filiżanek tego gorącego, orzeźwiającego napoju. Najbardziej popularna jest czarna herbata, mimo że to zieloną uznajemy za najzdrowszą, ze względu na bardzo dużą ilość przeciwutleniaczy. Niezależnie od tego, która herbata jest naszą ulubioną, zawsze z przyjemnością sięgamy po kolejną filiżankę!

Parzenie herbaty było kiedyś sztuką, dziś często zadowala nas po prostu torebka wrzucona do filiżanki. Według jednej z legend początki herbaty sięgają 2737 roku p.n.e. kiedy to chiński cesarz Shennong przypadkowo zaparzył liście herbaty. Władca ten znany był z tego, że pił codziennie gorącą wodę w celach zdrowotych. Pewnego razu leżał pod drzewem herbacianym i kilka liści wpadło do jego kubeczka. Bardzo zamaskował mu ten napar z nieznanego dotąd krzewu. I tak rozpoczęła się długa i niesamowita historia herbaty. Można więc śmiało powiedzieć, że jest z nami od tysięcy lat. Z czasem wraz z podróżnikami, handlarzami i żeglarzami dotarła z Chin do innych zakątków świata i teraz trudno nam sobie wyobrazić życie bez tego napoju. Sztuka parzenia herbaty jest nadal żywa w wielu krajach. Z całą pewnością herbata z imbryczka, zrobiona starannie zgodnie z rytuałem smakuje najlepiej. Jednak dzisiejsze szybkie czasy wymagają innych rozwiązań – czyli saszetki herbaty wrzuconej do wrzątku.

Rodzaje herbat są niezliczone od czarnych, poprzez czerwone, zielone aż do ziołowych i owocowych. Każda z nich ma swoje szczególne właściwości, smak i aromat. Do ich parzenia warto zainwestować w imbryczek, czajniczek, lub dzbanek oraz piękną filiżankę. Delektowanie się tym napojem sprawi nam ogromna przyjemność.

Kawa i herbata na prezent

Zestawy pięknie zapakowanych herbat lub aromatycznej kawy są zawsze trafionym prezentem okolicznościowym. Możemy je umieścić w pięknych skrzynkach, ozdobnych torebkach lub koszach. Kawa z włoskich palarni lub kawa premium zadowoli największych smakoszy.

Jeśli szukamy prezentu dla miłośnika lub miłośniczki kawy czy herbaty z pewnością dobrym pomysłem będą również piękne filiżanki, designerskie imbryki czy kawiarki. Z pewnością sprawi to mu lub jej przyjemność, i dzięki temu prezentowi, przekażemy swoje przesłanie, wyrażające naszą sympatię, miłość lub wdzięczność.

Jest to uniwersalny, piękny prezent, który z pewnością wszystkich ucieszy. Któż z nas nie lubi pysznej i pachnącej herbaty lub aromatycznej kawy, która towarzyszy nam w różnych momentach dnia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here