Jak odpowiednio dobierać światło w pomieszczeniach?
Przy wybieraniu lampy do naszego domu musimy zastanowić się najpierw jaki efekt świetlny chcemy osiągnąć w pomieszczeniu. Zależnie od tego, czy zamierzamy doświetlić nasz warsztat pracy, blat kuchenny czy raczej stworzyć magiczną atmosferę w salonie musimy dostosować temperaturę barwową żarówki w punktach oświetlania.
Światło ciepłe to takie, które ma temperaturę barwową poniżej 3300 K, a zimne powyżej 5000 K. W miejscach, gdzie będziemy pracować lepiej wybrać światło białe. Chłodniejsza barwa oświetlenia, sprzyja koncentracji i bardziej pobudza do działania. Natomiast tam, gdzie zamierzamy odpoczywać, relaksować się najlepiej sprawdzi się ciepłe światło, które stwarza przyjemny i uspokajający nastrój. W lampach i lampkach do czytania najlepiej wybrać światło o temperaturze barwowej do 3500 K.
Poza dobrze dobraną barwą żarówki ważny jest również abażur, jaki wybierzemy do lampy, ponieważ to on, jeśli nie jest przezroczysty – nada kolor pomieszczeniu. Abażury mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów. Klosze zrobione z metalu świetnie nadadzą się do pomieszczeń w stylu industrialnym i w loftach. Z kolei materiałowe i papierowe nadadzą niepowtarzalnego stylu pokojom dziecięcym, sypialniom i salonom. Możemy również sami zrobić abażur, wtedy mamy bardzo oryginalny element wyposażenia wnętrz, który podkreśli naszą aranżację przestrzeni.
Lampy podłogowe – światło, ozdoba i praktyczność
Lampy podłogowe mogą być przepiękną dekoracją w pokoju. Niezależnie od tego, czy są niskie, czy wysokie – ich urok rozświetli każdą przestrzeń. Spełniają zwykle funkcję dodatkowego światła poza głównym. Idealnie nadają się do stwarzania przytulnego klimatu, do odpoczynku i do czytania. Podobnie jak poduszki ozdobne, że są fantastycznym elementem dekoracyjnym. Doświetlenia pomieszczenia przyjemnym światłem i są też bardzo praktyczne. Ich zaletą jest to, że nie wymagają montażu. Gotową lampę po prostu włączmy do kontaktu i „światłość” gotowa! Możemy też łatwo zmienić jej położenie i sprawdzać gdzie będzie lepiej pasować lub przemieszczać ją w zależności od naszego nastroju.
Jaką lampę wybrać?
Do salonu możemy kupić dużą lampę podłogową. Z reguły stawia się ją tak, żeby klosz z żarówką były nad stolikiem lub kanapą. Dzięki niej nasze „cztery kąty” staną się przytulną i bezpieczną przystanią, w której możemy się zrelaksować. Jeśli chcemy, żeby naprawdę wyglądała oryginalnie i wyrażała nasz charakter, możemy sami zrobić lampę podłogową. Może wymagać to chwile zastanowienia i pracy, ale efekt będzie oszołamiający.
W różnych zakątkach pokoju możemy również postawić niskie lampy podłogowe, które będą nadawały klimatu. Wieczorami możemy na przykład zapalać tylko to dolne światło, żeby nasze oczy mogły odpocząć i przygotować się do snu. W zależności od tego, jaką lampkę wybierzemy, będziemy malować światłem i cieniem oraz kolorem żarówki lub klosza nowe wzory na naszych ścianach. To bardzo ważne, żebyśmy zaaranżowali naszą przestrzeń tak, żeby cieszyła nas wizualnie i stwierdzenie „poczuć się jak w domu” nabrało prawdziwego znaczenia.
Musimy też pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością zastosowanych środków. Należy dobrać kilka lamp różnego rodzaju, zważając na to, żeby ich styl do siebie pasował. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie naszego mieszkania lub domu w stylu minimalistycznym i wyposażymy go w rustykalne lampy, nie będzie wyglądało dobrze. Nadmierne oświetlenie również wywoła inny efekt, niż oczekiwaliśmy — zbyt mocne światło może wpływać negatywnie na nasz nastrój.
Gdzie umieścić lampę podłogową?
Ponieważ lampy podłogowe są tak ozdobne i praktyczne, możemy znaleźć zastosowanie dla nich w wielu pomieszczeniach w domu. W salonie prezentuje się świetnie nad kanapą lub postawiona samodzielnie w pustym kącie. Ciepłe światło przez nią emitowane da nam możliwość odpoczynku. Równie dobrze sprawdzi się w sypialni, ponieważ bardzo łatwo osiągnąć dzięki nim przytulny nastrój. Możemy postawić je bezpośrednio przy łóżku lub w rogu pokoju, aby ich światło stwarzało przyjemną mozaikę na ścianie. Jeśli chcemy, aby nasz gabinet nie wyglądał zbyt surowo, dodając dodatkowe oświetlenie w postaci lampy podłogowej, z pewnością ocieplimy jego atmosferę. Możemy postawić ją przy regałach, komodzie czy biurku. W pokoju dziecięcym możemy ustawić lampy o fantazyjnych kształtach i kolorach, aby nasze dzieci czuły się w nim dobrze i radośnie.