Zawieszenie pięknych lamp wiszących, żyrandoli czy plafonów na naszym suficie jest zwykle zwieńczeniem budowy lub remontu domu. To jeden z ostatnich elementów, jaki dodajemy, aranżując przestrzeń wokół nas. Wybór odpowiedniego oświetlenia zależy od naszego gustu, panujących trendów, ceny oraz tego, jaki mamy dostęp do naturalnego światła. Lampy sufitowe mają nam zastąpić światło dzienne.

Światło w domu

Światło jest nam potrzebne do życia. Najlepsze jest oczywiście naturalne światło emitowane przez Słońce. Dostęp do niego jest jednak ograniczony przez pory dnia oraz wielkość okien w naszym domu. Nawet jeśli mamy bardzo dobrze doświetlony dom w ciągu dnia, ponieważ mamy zamontowane duże okna, to wieczorem przychodzi zmrok i musimy znaleźć inne rozwiązanie. Po zachodzie słońca również chcemy funkcjonować, pracować i relaksować się przy odpowiednim oświetleniu. Wtedy sięgamy po sztuczne światło. Musimy zadbać, aby było bardzo przyjemne dla oczu i jak najbardziej zbliżone do naturalnego.

Najnowsze trendy w oświetleniu

W ostatnich latach najbardziej popularny jest styl minimalistyczny i skandynawski. Wyraża się on prostotą form i małą ilością mebli i sprzętów w domu jak również stonowaną kolorystyką. Jednak w odniesieniu do lamp oznacza to coś przeciwnego. Bardzo często dla przełamania białej, jasnej czy naturalnej kolorystyki pokoju stosuje się jedną, dwie kolorowe lampy. Lampy z materiałowymi abażurami dają bardzo ciepłe i przyjemne światło i dekoracyjną kolorystykę otoczeniu.

Lampa kula
fot. unplash.com

Obserwujemy też powrót do wzornictwa w stylu vintage i PRL. Wśród lamp wiszących niezmiennie od lat popularne są lampy w formie kuli, z okrągłymi kloszami. Wiele modeli ma przezroczyste szkło – zarówno w wersji bezbarwnej, jak i również kolorowej. Na topie są klasyczne, ponadczasowe lampy z okrągłymi kloszami z mlecznego, białego szkła. Modne są również łączenia kloszy mlecznych z przezroczystymi lub ozdabianymi elementami metalowymi.

Na rynku widać też wyraźne zainteresowanie stylem industrialnym, wiele loftów przechodzi adaptację na lokale mieszkalne. Tam świetnie sprawdzają się modele lamp wykonanych z metalu, bądź imitujących mosiądz lub stal, aluminium, cynę, złoto czy też miedź.

Pamiętajmy jednak, że trendy wnętrzarskie się zmieniają. Powinniśmy wybrać takie oświetlenie, które przede wszystkim nam się podoba, pasuje do innych mebli w mieszkaniu i ma ponadczasowy design. Oznacza to, że będzie nam się podobało również za 10 lat.

Lampy sufitowe w różnych pomieszczeniach w domu

Salon

Jeśli nie jesteśmy tymi szczęściarzami, których salon poprzez wielkie okna jest doświetlony przez naturalne światło, potrzebujemy innego rozwiązania. Oświetlenie ogólne pozwoli nam pięknie rozświetlić pomieszczenie. Zwykle zawieszamy je na środku sufitu, aby równomiernie oświetlić pokój. Możemy wybrać żyrandol, lampę wiszącą lub plafon w stylu, który najbardziej nam się podoba i idealnie komponuje się z resztą aranżacji wnętrza.

Lampa sufitowa
fot. unplash.com

Piękny żyrandol powieszony na środku pokoju może być piękną dekoracją, nawet gdy nie jest włączony. Pamiętajmy, że model, który wybierzemy, musi stylistycznie pasować do pozostałych elementów w pomieszczeniu. Ponieważ będzie to mocny akcent aranżacyjny, musimy być pewni, że nie będzie przytłaczający lub niespójny z otoczeniem. Na rynku dostępne jest całe bogactwo modeli od bardziej klasycznych, przypominających świeczniki po bardzo nowoczesne o prostych klasycznych formach.

Dobrym wyborem jest też lampa wisząca. W salonach w aranżacji glamour doskonale sprawdzą się lampy z abażurami bardziej fantazyjnymi, ozdobionymi na przykład kryształkami. Z kolei surowe lampy o geometrycznych kształtach będą odpowiednim wyborem do przestrzeni w stylu industrialnym i skandynawskim.

Plafon ma mało spektakularną formę, zwykle nie rzuca się w oczy. Jest to jego atutem szczególnie w salonach przepełnionych bogactwem form i kolorów. Subtelny plafon pięknie oświetli pomieszczenie, a nie stanie się jednocześnie kolejnym dominującym elementem.

Sypialnia

Sypialnia jest miejscem, gdzie nie potrzebujemy dużo światła, dlatego częstym zabiegiem aranżacyjnym jest rezygnacja ze światła sufitowego. Jeśli jednak się na nie zdecydujemy, to możemy wybrać listwy oświetleniowe z reflektorkami lub lampki halogenowe wbudowane w sufit. Zaletą tego oświetlenia jest możliwość regulacji kierunku i kąta nachylenia strumienia światła, dzięki czemu możemy podkreślić wybrane elementy wystroju sypialni.

Kuchnia

W kuchni świetnie sprawdzą się oprawy oświetleniowe typu downlight. Pasują zwłaszcza do nowoczesnych wnętrz. Składają się z kilku plafonów (spotów). Mają prostą, surową formę, dlatego będą odpowiednie wszędzie tam, gdzie króluje minimalizm. Jeśli mamy stół w kuchni możemy powiesić nad nim piękną lampę wiszącą z kloszem pasującym do wybranego przez nas stylu aranżacji.

Łazienka

Do oświetlenia łazienki najczęściej stosujemy plafony lub wbudowane oprawy oświetleniowe. Nad lustrem możemy zamontować dodatkowe światła punktowe. Oświetlenie łazienki powinno być praktyczne i eleganckie. Pamiętajmy również, że musi być zabezpieczone przed wodą, dlatego wszelkie lampki stojące nie są polecane do łazienek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here