Wybór mebli i akcesoriów do pokoju dziecięcego to bardzo poważna sprawa. Chcemy przedstawić wam, dlaczego tak ważny jest dobór stolika do wzrostu dziecka, które modele łóżek są najbezpieczniejsze oraz jakie pytania należy zadać producentowi przed zakupem mebli do pokoju dziecięcego.

Powiemy wam z jakich elementów powinna składać się przestrzeń dziecka, w którym na co dzień nie śpi.

Na co zwrócić uwagę i jak nie popełnić błędu: oto kilka ważnych punktów, które należy wziąć pod uwagę.

Zwróćcie uwagę na materiały, z których wykonane są meble. Do pokoju dziecięcego lepiej wybrać naturalne drewno, MDF lub sklejkę. Sprawdźcie u producenta grubość materiałów – musi wynosić co najmniej 15 mm dla wszystkich szaf. Jest to bezpieczna i trwała opcja. Musimy brać pod uwagę wszystkie okoliczności. Dzieci są ciekawskie, ponieważ poznają świat i doświadczają go inaczej niż dorośli. Dzięki trwałym meblom mamy pewność, że maluch wspinając się na najwyższe półki nie spadnie razem z szafą.

Przyjrzyjcie się bliżej producentowi. Często marki nie informują o wszystkim, ay uniknąć niezadowolenia klientów. Dowiedzcie się, jakiego sprzętu używają i gdzie jest produkowany ich produkt. Zwróćcie uwagę czy są to wysokiej jakości przedmioty od renomowanych producentów. Największe marki bardzo zwracają uwagę na jakość i tworzą zabawki, meble i akcesoria, które są bezpieczne i nie skrzywdzą waszych dzieci. Warto zadawać pytania bezpośrednio do sklepu czy producenta, który ma obowiązek informować o produkcie.

Spójrzcie na meble ze wszystkich stron. Jeśli z jakiegoś powodu nie możecie tego zrobić, bo kupujecie go online, nie wahajcie się poprosić producenta o zdjęcia mebli z różnych kątów – dzięki temu możecie ocenić jakość wykonania.

Sprawdźcie certyfikaty. Meble dziecięce to szczególna kategoria produktów: muszą zapewniać niezbędne komfortowe warunki normalnego rozwoju dzieci. Zdrowie każdego dziecka zależy bezpośrednio od jego jakości.

Wszystko mierzcie, miejcie pewność, że meble czy zabawki są dostosowane pod wasze dzieci. Jeżeli nie macie takiej możliwości, bo akurat nie macie przy sobie miarki czy wymiarów pokoiku kupując online, poproście o zdjęcia mebli z ludźmi – dzięki temu możecie lepiej wyobrazić sobie jego wymiary. Dzieci szybko rosną i często potrzebują mebli do ich wzrostu. Na przykład od trzeciego roku życia łóżko powinno mieć różne wymiary od 70 x 150 cm do 80 x 170 cm.  Zwracajcie tez uwagę na wysokość produktów. Dziecko w wieku 5 lat bez problemu osiągnie półkę na wysokości 130 cm, a po 7 latach – do 150 cm.

Czy wiecie, że aby wasze dziecko zachowało postawę i dobry wzrok musicie dostosować im wszystkie wymiary? Mowa tu też o stoliku czy biurku. Wysokość stolika dla dziecka 6-7 lat powinna wynosić 52 cm, 7-8 lat 58 cm, 9-11 lat 70 cm. Dla maluchów poniżej 6 lat wystarczą stoliki o wysokości 40-45 cm.

Sprawdźcie materiały. Farby do mebli dziecięcych powinny bazować na nieszkodliwych rozpuszczalnikach, najlepiej na bazie wody (akryl, akryl, poliuretan lub wosk olejny)

Zwróćcie uwagę na szczegóły. Zawiasy i mechanizmy szuflad powinny mieć miękko domykające się prowadnice, aby dziecko nie zatrzasnęło sobie palców.

Zwróćcie uwagę na przewody i kable. Jeśli meble lub dekoracje mają jakieś przewody (na przykład wbudowane oświetlenie), ważne jest dobre mocowanie i izolacja. Upewnijcie się, że wszystkie gniazda są chronione przed dostępem dzieci.

Zminimalizuj ostre rogi o tym wspominaliśmy już przy artykule dotyczącym dziecięcej sypialni. Dajcie pierwszeństwo meblom o zaokrąglonych kątach, aby wasz dziecko nie uderzało o róg.

Poszukiwanie odpowiednich elementów aranżacji przestrzeni dziecięcej to nie lada wyzwanie, które zupełnie nie równa się urządzania salonu czy sypialni dla dorosłych. Pamiętajcie, że oprócz sfer przeznaczonych bezpośrednio dla waszych dzieci powinniście znaleźć też odpowiednie rozwiązania w innych punktach waszego domu, jak kuchnia, przedpokój czy łazienka. Wszystko powinno być bezpieczne i dać możliwość swobodnego poruszania się dziecku, które w okresie dorastania najbardziej tego potrzebuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here