Chociaż w dzisiejszych czasach wszyscy mamy aparaty w telefonach komórkowych, amatorów prawdziwej fotografii nadal nie brakuje. Na rynku jest tak wiele propozycji, że można zagubić się przy wyborze aparatu. Czym się kierować i jakie przesłanki wziąć pod uwagę kupując wymarzony aparat? Postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Czy jestem amatorem, czy profesjonalnym fotografem?
Najpierw musimy zadać sobie kluczowe pytanie: czy chcemy robić zdjęcia amatorsko, czy profesjonalnie. Naszym pierwszym wyznacznikiem będzie nasz budżet. W przypadku aparatów profesjonalnych ceny aparatów mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli natomiast chcemy zrealizować naszą pasję, robiąc zdjęcia na własne potrzeby, to z pewnością znajdziemy coś w bardziej przystępnych cenach. Nowy aparat to wydatek rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Wystarczy wejść do sklepu lub zajrzeć do Internetu, aby zorientować się, jak wiele aparatów cyfrowych jest obecnie dostępnych na rynku. Istnieje tak wiele marek, typów i technologii i każdy producent twierdzi, że ich aparat jest najlepszy (oczywiście!), że wybór tego najlepszego dla nas może być naprawdę trudny.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu fotograficznego?
Aby zorientować się w tych konkurencyjnych ofertach aparatów, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jakość aparatu cyfrowego jest definiowana głównie przez cztery wielkości: rozdzielczość, aperturę obiektywu, ogniskową obiektywu / zakres zoomu, jakość obiektywu, czułość sensora i oprogramowanie aparatu.
Zanim zagłębisz się w specyfikacje techniczne, powinieneś zastanowić się, jaki typ aparatu jest dla Ciebie odpowiedni. Dobra wiadomość jest taka, że na rynku nie ma naprawdę złych aparatów, więc nie można się pomylić i wybrać całkowicie źle. Wszyscy najwięksi producenci oferują aparaty dobrej jakości.
Który aparat jest najodpowiedniejszy dla mnie?
Istnieją cztery główne typy aparatów cyfrowych, których zalety i wady pokrótce przedstawimy poniżej:
Aparaty DSLR, czyli tzw. lustrzanki
Cyfrowe lustrzanki jednoobiektywowe (bardziej znane jako lustrzanki cyfrowe lub po prostu DSLR) to najwyższa klasa aparatów fotograficznych. Zapewniają one doskonałą jakość obrazu i oferują niezliczone możliwości ustawień. Obiektywy w lustrzankach są wymienne, dzięki czemu można skompletować idealny aparat według własnych potrzeb.
DSLR posiada szeroki wybór ustawień ręcznych i wizjer optyczny, przez który widać fragment obrazu, który zostanie zarejestrowany. Wadą lustrzanki cyfrowej jest niewątpliwie waga i rozmiar. Jeśli dużo podróżujemy, szczególnie w mniej bezpiecznych krajach z pewnością trudno będzie ją ukryć. Poza tym są to dodatkowe kilogramy do bagażu.
Zobacz też: Aparaty do 800 zł
Cena: 3.000 – 10.000 zł
Bezlusterkowe aparaty systemowe
Aparaty bezlusterkowe łączą w sobie zalety lustrzanek cyfrowych, takie jak ręczne ustawienia i wymienne obiektywy, ze znacznie zmniejszonymi rozmiarami i wagą. Brak lustra sprawia, że aparaty te są znacznie bardziej kompaktowe. Oznacza to jednak, że musimy obejść się bez wizjera optycznego. Większość aparatów systemowych zastąpiła go wizjerem elektronicznym, dzięki czemu nadal mamy przez co patrzeć. Fotografowanie z elektronicznym wizjerem jest nieco inne niż z wizjerem optycznym, ale po krótkim okresie praktyki szybko można się przyzwyczaić. Zaletą bezlusterkowych aparatów systemowych jest możliwość ustawień manualnych i doskonała jakość obrazu. Mniejsze rozmiary i waga w porównaniu z lustrzankami DSLR sprawiają, że są dużo lepszym towarzyszem podróży. Wadą jest wyższe zużycie baterii z powodu wizjera elektronicznego oraz mniejszy wybór obiektywów w porównaniu z lustrzankami DSLR.
Cena: 500 – 4000 zł
Aparaty typu Bridge
Aparaty typu bridge stanowią pomost pomiędzy lustrzankami cyfrowymi a małymi aparatami kompaktowymi. Łączą w sobie cechy obu typów aparatów, stąd ich nazwa. W przeciwieństwie do dwóch pierwszych typów aparatów, aparaty typu bridge nie mają wymiennego obiektywu. Pomimo tego aparaty te mają bardzo duży zakres zoomu optycznego. W wielu przypadkach zakres zoomu jest znacznie większy niż w przypadku obiektywów zwykle używanych w lustrzankach cyfrowych lub bezlusterkowych aparatach systemowych. Zaletą aparatów typu bridge jest mniejszy rozmiar i mniejsza waga niż w przypadku lustrzanki cyfrowej, duży zakres zoomu optycznego oraz dobry kompromis między łatwością obsługi a opcjami ustawień ręcznych. Wadą jest brak wymiennych obiektywów i niższa jakość obrazu w porównaniu z lustrzankami cyfrowymi i bezlusterkowymi aparatami systemowymi.
Cena: 1500 – 2000 zł
Aparaty kompaktowe
Wiele osób stawia swoje pierwsze kroki w świecie fotografii z małym aparatem kompaktowym. Oczywiście, główną zaletą aparatu kompaktowego jest jego niska waga i minimalne rozmiary. Obecnie aparaty te zostały w dużej mierze zastąpione przez aparaty w smartfonach. To nadal może być rozsądna inwestycja, jeśli wybierzemy model aparatu kompaktowego wysokiej jakości. Tanie są właściwie zbędne, ponieważ smartfony mogą teraz zrobić równie dobre zdjęcie. Wadą aparatów kompaktowych niższa jakość obrazu, brak wymiennych obiektywów oraz niewielki zoom optyczny.
Cena: 1200 – 6500 zł
Karta Pamięci
Jeśli posiadamy aparat, potrzebujemy do niego akcesoriów, które będą wpływały na jakość zdjęć i szybkość pracy aparatu. Jednym z bardzo ważnych elementów pracy każdego fotografa jest karta pamięci. Poznaj nasz wybór najlepszych kart pamięci do aparatów.
Plecak fotograficzny
Pamiętajmy również o zabezpieczeniu naszego sprzętu fotograficznego w czasie przemieszczania się i podróży. Zainwestujmy w dobry plecak fotograficzny. Nawet z niewielkim budżetem możne kupić naprawdę dobrej jakości plecak.