Jeśli w czasie pandemii utknęliście w domu, niewątpliwe, myśl o zakupie nowego komputera przeszła Wam wiele razy przez myśl. Po pierwsze jeszcze nigdy tak często jak teraz nie używaliśmy komputera w domu do pracy, ani nie potrzebowaliśmy go do komunikacji i różnych spotkań. Przedstawimy Wam kilka propozycji komputerów, na które warto zwrócić uwagę naszym zdaniem.

Komputer w kawiarni
Fot. Pexels

W tym przewodniku skupiamy się przede wszystkim na specyfikacji ekranu laptopa , przydatnych do edycji zdjęć. Po pierwsze, należy rozważyć rozmiar ekranu. Laptopy można mieć w różnych rozmiarach ekranu od około 11,6 cala do 17 cali. Mniejsze rozmiary mogą być świetne gdy musimy się więcej przemieszczać. Gdy musimy ich na co dzień używać do pracy, szybko stają się męczące. Zakładamy, że teraz prawdopodobnie będziesz korzystać z laptopa głównie z domu, gdzie rozmiar ekranu 15-15,6 cala jest lepszy.

Do tego dochodzi jakość ekranu. Ekrany laptopów wykorzystują głównie dwa rodzaje technologii LCD: TN, oraz IPS. TN jest tańsza i charakteryzuje się ograniczonym kontrastem i kątami widzenia. Musimy przechylać ekran w górę lub w dół, aby sprawdzić, czy widoczne są szczegóły obrazu – nie jest to najlepsze rozwiązanie do oglądania grafiki i zdjęć, nie mówiąc już o ich edycji. Technologia ekranu IPS nie ma takich problemów i jest niezbędna, jeśli chcesz pracować ze zdjęciami.

Na koniec ważna jest jeszcze rozdzielczość ekranu. Przy rozmiarze ekranu 15,6 cala,powinieneś szukać rozdzielczości Full HD (1920 x 1080).

Jeśli chodzi o resztę specyfikacji laptopa, tymczasowa pamięć masowa, znana jako pamięć RAM, jest niezbędna – rozważ 8 GB jako minimum. Długoterminowa pamięć masowa to konwencjonalny dysk twardy – powieneś celować w pojemność 1TB +.

Jeśli chodzi o procesor centralny – „silnik” laptopa – numery modeli procesorów od producentów Intel i AMD są praktycznie nie do rozszyfrowania. Zasadniczo, wszystko z czterema rdzeniami powinno wystarczyć do dość intensywnej edycję zdjęć i pracę.

Najlepsze laptopy budżetowe w 2021 roku

Lenovo ThinkBook 15 – 3500 zł
Zgrabny i gotowy do pracy – idealny budżetowy laptop do pracy w domu

To komputer o subtelnym wzornictwie. Ma dobrej jakości ekran natomiast nie jest zyt wydajny i ma niską pojemność dysku SSD. ThinkBook 15 to cienki i lekki laptop o grubości zaledwie 18,9 mm i wadze 1,7 kg. Zewnętrzna estetyka jest subtelna i korporacyjna, dzięki czemu jest to idealne urządzenie do użytku w domu lub w pracy. Czas pracy na baterii jest przyzwoity i wynosi do 9 godzin, częściowo dzięki zastosowaniu energooszczędnego czterordzeniowego procesora Intel Core i5-1035G1. Nie ustanowi on żadnych rekordów prędkości, ale wystarczy do lekkiej pracy w Photoshopie. 8 GB pamięci RAM również spełnia swoje zadanie, podobnie jak dysk SSD o pojemności 256 GB.

Lenovo wyposażyło też ThinkBooka 15 w dobry zestaw złączy. Są tu trzy porty USB 3.1 Gen 1 (w tym 2 Typ-A i 1 Typ-C), superszybki port USB 3.1 Gen 2 Typ C, ukryty port USB 2.0, a także gniazdo słuchawkowe/mikrofonowe, HDMI i czytnik kart SD. Posiada więcej niż wystarczający ekran Full HD 1920×1080. Jest on oparty na technologii IPS, więc możesz mieć pewność, że kąty widzenia będą najwyższej jakości, a kolory i kontrast niezawodne – to rzadkość w sektorze laptopów budżetowych.

Dell Inspiron 14 5000 2-w-1 – 3500 zł
Mniejszy 14-calowy, wszechstronny laptop

Wielofunkcyjny, odwracany ekran dotykowy i obsługujący pióro. Posiada 512 GB pamięci masowej SSD. 14-calowy ekran nie jest idealny do pracy z Photoshopem. Ale jeśli
masz ochotę na laptopa i tablet w jednym, to jest to strzał w dziesiątkę. Inspiron 14 5000 2-w-1 oferuje wyjątkową wszechstronność i wiele funkcji za bardzo rozsądną cenę. 14-calowy ekran Full HD można odchylić do tyłu i oprzeć na tylnej części urządzenia, tworząc tablet PC. Ekran jest czuły na dotyk i może być używany jako podstawowy tablet graficzny z obsługą pióra – bardzo rzadka rzecz w sektorze budżetowym. Dell nie zapomniał także o jakości wyświetlania, gdyż panel wykorzystuje technologię IPS – świetną dla jakości zdjęć. Pod maską znajduje się najnowszy, czterordzeniowy procesor 10. generacji Intel® Core™ i5-10210U o prędkości bazowej 1,6 GHz i prędkości zwiększonej do 4,2 GHz. W połączeniu z 8 GB pamięci RAM i pojemnym dyskiem SSD 512 GB otrzymujemy bardzo dobrą wydajność. Jedyną wadą jest 14-calowy ekran, który jest wyraźnie mniejszy niż w typowych laptopach 15,6-calowych i może utrudniać pracę z Photoshopem.

Mężczyzna przy komputerze
Fot. Pexels

HP 15s-fq1003na 3400 zł
Najlepszy pod względem wyjątkowo długiego czasu pracy na baterii i elegancji

Ma doskonały czas pracy na baterii i dużą pojemność dysku SSD oraz procesor poniżej średniej klasy. Dużą atrakcją tego laptopa jest jego mała waga 1,69 kg i zgrabne wymiary 35,85 x 24,2 x 1,79 cm. Biorąc pod uwagę znakomitą żywotność baterii wynoszącą do 10 godzin i 15 minut, jest to laptop dla Ciebie, jeśli będziesz spędzać dłuższe okresy bez dostępu do prądu.

Długi czas pracy na baterii jest możliwy dzięki ultrawydajnemu, czterordzeniowemu procesorowi Intel Core i5-1035G1. Poradzi on sobie z większością aplikacji fotograficznych, choć jego bazowa częstotliwość 1 GHz jest niższa od przeciętnej, więc szczególnie intensywne zadania mogą potrwać nieco dłużej. W pozostałych miejscach 8 GB pamięci RAM jest całkowicie wystarczające, a dołączona pamięć masowa SSD o pojemności 512 GB jest wyjątkowo pojemna i szybka jak na tę półkę cenową. Jest nawet wbudowany czytnik kart SD. Imponujący jest także 15,6-calowy ekran Full HD 1920 x 1080, oparty na technologii IPS, dzięki czemu Twoje zdjęcia będą wyświetlane w najlepszej jakości. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli potrzebujesz smuklejszego i bardziej wydajnego laptopa, jest to doskonały stosunek jakości do ceny.

ASUS VivoBook S15 S530 – 3500 zł
Smukły i stylowy, a przy tym pełen mocy – czego tu nie lubić?

Ma smukłą stylistykę i przyzwoity ekran oraz wbudowany czytnik kart. Weź pod uwagę, że  nie wszystkie modele S15 mają ekran IPS. Procesor nie jest wystarczająco szybki.
Asus oferuje szeroką gamę VivoBooków. Zdobądź 15,6-calowy model wyposażony w wysokiej jakości ekran IPS Full HD o szerokich kątach widzenia i dobrym kontraście. Istnieją różne numery modeli VivoBook S15, które mogą uzyskać tę opcję ekranu, ale S530 jest jednym z bezpieczniejszych trafień. Dostępnych jest kilka opcji procesora, ale czterordzeniowy Intel Core i5-8250U najlepiej równoważy wydajność i koszty. Gdzie indziej S530 jest najczęściej wyposażony w 8 GB pamięci RAM i mały, ale szybki dysk SSD o pojemności 256 GB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here