Światło jest bardzo ważne w naszym domu. Pozwala nam na efektywną pracę lub na błogi relaks. Poza ty, że oświetlenie spełnia różne funkcje, to również pozwala nam na wyczarowanie różnych klimatów i nastrojów. Jeśli nasze „cztery kąty” mają nietypowy metraż lub kształt pokoi albo chcemy wyeksponować jakieś jego fragmenty, wtedy z pomocą przychodzi oświetlenie zadaniowe.
Co to jest oświetlenie zadaniowe?
Oświetlenie zadaniowe lub funkcyjne dostarcza intensywnego i kierunkowego światła, które ułatwia precyzyjne doświetlenie określonych części, obrazów czy przedmiotów. Dzięki użyciu halogenów sufitowych Led, spotlightów lub lamp punktowych możemy dostarczyć światło do trudno dostępnych miejsc, lub uwydatnić piękno mebli i przedmiotów, które znajdują się w naszej przestrzeni.
Światło funkcyjne ma za zadanie oświetlać przedmioty łagodnym, niezbyt skupionym światłem, aby wyeliminować powstawanie cieni. Żarówki powinny być silne, ale niezbyt skupione i mieć przyjemną barwę.
Kuchnia jak oświetlić jedzenie, żeby wyglądało apetycznie?
Nasze współczesne mieszkania i domy zwykle łączą wiele funkcji w jednym pomieszczeniu. Kuchnia to przede wszystkim miejsce do przyrządzania posiłków. Jednak często spełnia również funkcję jadalni, gdzie wspólnie jemy i spędzamy czas z rodziną. Jak najlepiej dopasować w niej oświetlenie?
W naszej kuchni najlepiej sprawdzi oświetlenie zadaniowe takie jak halogeny, świetlówki liniowe i taśmy LED-owe. Najczęściej montuje się je tuż pod górnymi szafkami, żeby oświetlenie było równomierne. Możemy również użyć oświetlenia punktowego, rozmieszczając oprawy co 40-60 cm. Coraz popularniejsze stają się też designerskie okapy i lampy w jednym, w którym wykorzystuje się spotlighty lub lampy Ledowe. Bardzo ważna jest barwa światła, jaką wybierzmy. Powinniśmy dążyć do tego, żeby była jak najbardziej zbliżona do światła naturalnego. Dzięki temu posiłki i produkty spożywcze będą wyglądały bardziej apetycznie. W kuchni najlepiej sprawdzi się oświetlenie o temperaturze barwowej 4000 K.
Salon – jak podświetlić zakamarki i stworzyć magiczny klimat?
Salon to miejsce najbardziej reprezentacyjne w naszym domu. Chcemy, żeby prezentował się jak najlepiej. Poza oświetleniem głównym do podświetlenia wszystkich trudno dostępnych miejsc możemy wykorzystać oświetlenie zadaniowe. Najlepiej dobierać ciepłe, rozproszone światło, które oprócz rozświetlania zakamarków idealnie nadaje się do stwarzania bardziej nastrojowego klimatu. W tym celu powszechnie wykorzystywane listwy LED oraz kinkiety. Na przykład listwy LED zamontowane w podwieszanym suficie, w listwach podłogowych lub w różnego rodzaju wnękach dają piękne światło i mogą świecić się praktycznie non stop, ponieważ zużywają bardzo mało prądu. Ważne jest jednak, żeby dobrze zamaskować listwę tak, aby była niewidoczna dla oka.
Oświetlenie punktowe w postaci halogenów Ledowych, kinkietów lub spotlightów sprawdzi się doskonale w miejscach, gdzie chcemy skierować światło na przykład na sufit czy ścianę dla osiągnięcia efektu dekoracyjnego. Wykorzystuje się je również do oświetlenia dzieł sztuki lub zdjęć na ścianie. Ta gra światłem powoduje, że nasz salon staje się bardziej stylowy, przytulny i z przyjemnością w nim przebywamy.
Sypialnia — miejsce, gdzie spotyka się dzień i noc.
Sypialnia to miejsce, w którym chcemy czuć się bardzo dobrze i chcemy stworzyć tam najlepsze warunki do relaksu. Poza pięknie dobraną pościelą i poduszkami dekoracyjnymi równie ważne jest odpowiednie oświetlenie. W sypialni spędzamy czas głównie wieczorem i w nocy, ale często mamy tam również garderobę, z której korzystamy rano. Musimy dostosować oświetlenie do wszystkich funkcji tego pomieszczenia. Po pierwsze wybieramy oświetlenie ogólne, które da nam światło zbliżone do naturalnego. Będzie to pomocne przy ubieraniu się. Oprócz żyrandoli czy lamp wiszących do tego celu warto wykorzystać punkty świetlne w podwieszanych sufitach. Chcemy, aby uzyskane światło było jasne i rozproszone.
Po drugie potrzebujemy oświetlenia zadaniowego, aby doświetlić ciemniejsze zakamarki. Można na przykład wykorzystać listwy Ledowe do podświetlenia półek w szafie. Przydadzą nam się również lampki do czytania lub oświetlenie przy lustrze. Wspaniale wygląda też galeria zdjęć pamiątkowych podświetlona halogenami Ledowymi lub spotlightami. Kreuje to niepowtarzalny nastrój w sypialni.
Lampki halogenowe w listwie sufitowej dają ogromne możliwości tworzenia różnych nastrojowych kompozycji świetlnych. Idealnie nadają się do oświetlenia łóżka, zapewniając delikatne, rozproszone i uspakajacie światło.
Łazienka — jak ją oświetlić, bo makijaż wyglądał dobrze?
Oświetlenie w łazience jest bardzo ważne i ma do odegrania różne role — z jednej strony potrzebujemy jaśniejszego światła do wykonywania codziennych zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych, a z drugiej strony ważne jest klimatyczne światło, które stwarza idealne warunki do odpoczynku i odprężenia się, na przykład przy kąpieli w wannie. Dlatego ważną kwestią jest ilość źródeł światła, ich barwa oraz ich rozmieszczenie.
Jednym z rozwiązań, które idealnie sprawdza się w łazience, jest funkcja ściemniacza. Dzięki niemu będziemy mogli dostosować natężenie oświetlenia do swoich potrzeb. Do tego celu możemy zamontować standardowe żarówki lub niskonapięciowe halogeny. Po za tym do gorącej kąpieli możemy zaświecić paski ledowe zamontowane przy suficie lub przy listwach podłogowych.
Lustro jest centralnym punktem każdej łazienki — to przy nim spędzamy najwięcej czasu. Dlatego w tym miejscu potrzebujemy dobrego oświetlenia. Istnieje na to wiele rozwiązań, najważniejsze jednak jest to, żeby pamiętać, aby twarz była równomiernie doświetlona. Pomoże to kobietom w robieniu makijażu a mężczyznom w goleniu. Barwa światła powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnego. Aby dobrze i równomiernie doświetlić twarz można zamontować kinkiety z dwóch stron lustra. Dzięki temu unikniemy powstawaniu cieni.