Smak kawy jest uzależniony od wielu czynników. Po pierwsze od tego, skąd kawa pochodzi, jak jest uprawiana oraz jak jest palona. Jednak jednym z najważniejszych czynników wpływających na jej smaki i aromat jest sposób jej przyrządzania.

Kawę można parzyć na sto sposobów. Najprostszym sposobem jest zalewanie jej gorącą wodą, możemy ja ugotować, lub przygotować w ekspresie. Istnieją też inne metody, które ostatnio bardzo zyskują na popularności. Pozwalają one wydobyć z kawy jej nieprawdopodobny smak i aromat.

Rytuał kawowy

Każdy z nas ma swój ulubiony czas i miejsce na picie kawy. Z góry wiemy, jaka kawa nam będzie smakowała, a jaka nie. Prawdziwi kawosze z pewnością nie sięgną po kawę rozpuszczaną. A nad wyborem mielonej lub ziarnistej też będą musieli się długo zastanowić. Tak wiele czynników decyduje o jej smaku. Jednym z nich jest umiejętne parzenie kawy i wybór odpowiedniego urządzenia, które pozwoli nam cieszyć się idealnym aromatem już w trakcie przygotowywania kawy. Coraz modniejsza staje się moda na zdrowy styl życia, a co za tym idzie również popyt na urządzenia, które wydobędą wszystkie dobre właściwości z kawy.

Jakie to są najlepsze urządzenia do urządzania kawy?

Najbardziej popularne są expresy do kawy. Istnieją jednak inne proste rozwiązania, które pozwalają na parzenie bardzo dobrej gatunkowo kawy, zachowującej jej dobre właściwości. Do tych metod zaliczamy Chemex, Areopress i Dripper. Kawa przyrządzona dzięki tym urządzeniom zadowoli nawet najbardziej wybrednych kawoszy.

Chemex

Chemex jest super prosty! Wykorzystuje grawitację do przepuszczania gorącej wody przez warstwę mielonej kawy, co sprawia, że jest bardzo podobna do kawy z drippera pod względem esencji i smaku. Filtry Chemexa są o 20 do 30 procent grubsze niż te używane w innych metodach przelewowych. W rezultacie kawa parzy się wolniej, a jej smak jest bogatszy.

Ekspres do kawy Chemex został stworzony już w 1941 roku przez Niemca Petera Schlumbohma.  Kształt został zainspirowany kolbą Erlenmeyera, w której zastosowano nieporowate szkło (plastikowe odpowiedniki z czasem ulegają pęknięciom i szczelinom, w których gromadzą się osady mineralne wpływające na ogólny smak). Ciężki filtr eliminuje niepożądane tłuszcze i oleje, dając w efekcie czystą, aromatyczną filiżankę kawy bez goryczy i osadu. Jest bardzo łatwy w użyciu i czyszczeniu. Jego cena wacha sie od 180 do 220 zł.

AeroPress 

AeroPress działa w genialny sposób, wykorzystując tylko nacisk dłoni, aby przecisnąć wodę przez zmielone ziarna. Podczas gdy Chemex używa grawitacji do przepuszczenia  wody przez fusy kawy, AeroPress wykorzystuje ciśnienie powietrza, poprzez naciśnięcie tłoka w dół przeciska wodę przez kawę. Jest bardzo łatwy w obsłudze i nie wymaga specjalnych umiejętności parzenia kawy. W krótkim czasie możemy przygotować świetną kawę. Nie wymaga też skomplikowanego czyszczenia, więc cały proces trwa bardzo krótko, co jest bardzo istotne w porannym rytuale picia kawy. Jest niedrogi (99 – 120 zł) i idealnie nadaje się do użytku domowego.

Fot.pexels

Dripper

Choć nazwa może brzmi nieco tajemniczo, to jest to po prostu parzenie kawy metodą przelewową. W ten nieskomplikowany sposób możemy wyczarować przepyszny i aromatyczny napój w domowym zaciszu. Dripper do kawy to niewielkie urządzenie, kształtem przypominające stożkowatą filiżankę.

Dripper
Fot. Pexels

Parzenie kawy metodą przelewową rozpoczynamy od zmielenia świeżej kawy. Następnie  wsadzamy filtr do dripa i przelewamy całość gorącą wodą. W ten sposób płuczemy filtr, żeby kawa nie miała papierowego posmaku. Zalewamy kawę gorącą wodą, która spływa bezpośrednio do filiżanki, która ustawiamy pod spodem. Mówiąc prosto – parzenie kawy metodą przelewową polega na przelewaniu nalewaniu wody przez fusy w celu wydobycia aromatów kawy do filiżanki lub naczynia. Dippery są niedrogie, najtańsze kosztują od 30 zł za sztukę.

Niezależnie od tego, którą z tym metod wykorzystamy, efektem końcowy całego procesu, będzie pyszna aromatyczna kawa, która zachowa swoje doskonałe właściwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here