W bogatej ofercie zabawek dla szkrabów nie brakuje produktów, które od dekad cieszą najmłodsze pokolenia. Lalka pozwala odgrywać rolę mamy, uczy także troskliwości i empatii. Gra w piłkę jest doskonałym ćwiczeniem motoryki dużej, poza tym poprawia koordynację wzrokowo-ruchową. Nie do przecenienia jest także budowanie z klocków. Jakie korzyści przynosi najmłodszym zabawa klockami?

Zabawa klockami do budowania a prawidłowy rozwój małego dziecka

Nie bez powodu jednym ze sposobów na sprawdzenie prawidłowego rozwoju dziecka jest układanie wieży z klocków. Wspólną zabawę klockami można rozpocząć z maluszkiem, który ma około 10 miesięcy. Młodsze niemowlęta mogą nie poradzić sobie z zadaniem, które wymaga koordynacji wzrokowo-ruchowej i dość precyzyjnych ruchów ręki.

Na liście milowych kroków w prawidłowym rozwoju dziecka znajduje się umiejętność budowy wieży z dwóch klocków po ukończeniu 18. miesiąca życia i wykorzystanie do budowania aż sześciu klocków w przypadku dwulatków. Po upływie kolejnych dwóch kwartałów szkrab powinien potrafić dołożyć do budowli kolejne dwa elementy, tak aby powstała konstrukcja z ośmiu klocków. W gabinetach terapeutycznych (np. u fizjoterapeuty lub psychologa) rozwój motoryki małej ocenia się, korzystając z klocków drewnianych.

Najważniejsze zalety zabawy klockami

  1. Rozwijanie wyobraźni przestrzennej i kreatywności. Bogate zestawy bez instrukcji układania, np. konkretnej budowli, wymagają od dziecka realizacji własnych pomysłów. Komplety służące do wzniesienia konkretnej konstrukcji uczą z kolei postępowania według określonego schematu. W przypadku najmłodszych zwracaj uwagę, czy sposób postępowania jest przedstawiony zrozumiale wyłącznie za pomocą obrazków. Nie przejmuj się, że raz ułożone klocki szybko się dziecku znudzą – poczekaj, bo wkrótce na pewno będzie chciało ulepszyć swoje dzieło albo zbudować całkiem nowe według własnej wizji.
  2. Nauka koncentracji i cierpliwości. Im trudniejszy zestaw, tym więcej czasu potrzeba na jego ułożenie. Dziecko musi skupić się na zadaniu, dlatego tak ważne jest, żeby zawsze bawiło się klockami przeznaczonymi dla pociech w jego wieku. W przeciwnym razie napotkane trudności mogą je na długo zniechęcić do budowania.
  3. Nauka logicznego myślenia. Dopiero w działaniu smyk poznaje najważniejsze zasady tworzenia budowli z klocków. Sprawdza np. które klocki do siebie pasują, a które nie. Dowiaduje się jeszcze m.in. w jakiej kolejności stawiać klocki, żeby budowla się nie zawaliła.
  4. Rozwijanie motoryki małej. Sprawność manualną warto rozwijać u dziecka od pierwszych miesięcy życia. Zabawa klockami jest jednym z najlepszych sposobów na ćwiczenie precyzji ruchów małej rączki. Szkrab doceni Twoje starania w przedszkolu, a później w szkole – pociechom ze sprawnymi rączkami łatwiej rysować i malować w wieku kilku lat, a w szkole pisanie przychodzi im po prostu łatwiej.
  5. Kontakt z rówieśnikami i najbliższymi oraz wspólne działanie. Budowanie z klocków dla maluchów to zabawa samodzielna i w grupie. Szkrab może budować sam, a w żłobku czy przedszkolu mogą do niego dołączyć rówieśnicy. Układanie konstrukcji z klocków drewnianych lub wafli to także świetny pomysł na rodzinną rozrywkę – do najmłodszego domownika może dołączyć starsze rodzeństwo, rodzice czy dziadkowie.

Jakie klocki do budowania dla pięciolatka i młodszych dzieci?

Na rynku nie brakuje bogatej oferty różnorodnych klocków dla starszych niemowląt i małych dzieci. Klocki dla przedszkolaka to świetny pomysł na prezent niezależnie od okazji. Podarowane na Gwiazdkę, urodziny czy Dzień Dziecka na pewno szybko się nie znudzą. Co ważne z perspektywy rodzica, klocki drewniane, piankowe lub Lego pochłaniają uwagę pociechy, a jednocześnie ją wyciszają.

Ciekawą ofertę klocków do budowania w atrakcyjnych cenach znajdziesz na Allegro. Nie brakuje klasycznych klocków drewnianych, z których można np. zbudować całe miasto, ani klockowej układanki, z której tworzy się obrazek. Łatwo odszukasz też klocki magnetyczne bezpieczne dla najmłodszych, klocki Playmobil, klocki konstrukcyjne z tworzywa i propozycje Lego dla dzieci od 4. roku życia.

Duńska marka znana jest też z wyjątkowych zestawów dla pociech w wieku od 1,5 roku do 5 lat. Ponadczasowe klocki Lego Duplo to m.in. zabawki dla dziewczynek z bajek i z superbohaterami uwielbianymi przez chłopców, zestawy do ułożenia konkretnych budowli (np. wielofunkcyjnego domku albo torów kolejowych), a także wytrzymałe pudełka z bogactwem różnorodnych klocków Lego Duplo, z których warto tworzyć to, co podpowiada wyobraźnia.

W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się klocki wafle z kolorowej pianki albo z tworzywa sztucznego. Elementy głównie w formie kratek dają wiele możliwości konstrukcyjnych, są przy tym lekkie i bezpieczne dla maluchów. Zestawy składające się z wafli i dodatkowych części, takich jak zwierzęta, drzewa czy koła do pojazdów, to w zależności od wybranego produktu zabawka dla roczniaka, dwulatka lub co najmniej trzylatka. Udanej zabawy z dzieckiem i radości z obserwowania postępów w układaniu klocków!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here