Praca zdalna stała się popularna na całym świecie, ponieważ pracodawcy wszędzie dostosowują się do nowych okoliczności. Prawdopodobnie w najbliższej przyszłości biura nadal pozostaną zamknięte, możliwość pracy zdalnej stworzyła dla wielu ludzi wspaniały świat wolności i możliwości. Ale czy jesteś do tego odpowiednio przygotowany?

Oczywiście do pracy w domu potrzebujemy świetnego zaplecza elektronicznego dla naszego komfortu pracy. Nie sposób wyobrazić sobie home office bez dobrego komputera, drukarki, słuchawek czy głośnika. Nasza praca w większości przeniosła się do domu i niesie to za sobą plusy i minusy. Plusem jest to, że być może nie musimy tak bardzo dbać o modę i eleganckie ubranie do pracy. Jednak czasami intensywność różnych zjawisk w mieszkaniu może nas bardzo rozpraszać. Szczególnie jeśli mieszkamy z dziećmi, które również mają zajęcia online, innych dorosłych, którzy pracują w domu lub po prostu zwierzęta, które oczekują od nas stałej uwagi.

Komputer w kawiarni
Fot. Pexels

Co zrobić, żeby praca w domu przebiegała gładko i bezproblemowo?

Zainwestuj w dobry komputer

Jeśli w czasie pandemii utknęliście w domu, niewątpliwe, myśl o zakupie nowego komputera przeszła Wam wiele razy przez myśl. Po pierwsze jeszcze nigdy tak często jak teraz nie używaliśmy komputera w domu do pracy, ani nie potrzebowaliśmy go do komunikacji i różnych spotkań. Czasami potrzebujemy kilka komputerów w naszym gospodarstwie domowym, ponieważ w tych samym czasie dzieci mogą mieć zajęcia w zdalnej szkole, a rodzicie dwie równoległe prace online. Na szczęście nie musimy wydawać fortuny, żeby kupić naprawdę dobry sprzęt. Przy wyborze zwróć uwagę szczególnie na wielkość ekranu. Pamiętaj, że będziesz przy nim spędzać naprawdę dużo czasu. Przy mniejszych komputerach szybko będziemy się męczyć, warto zainwestować w większy rozmiar ekranu, aby oszczędzać nasze oczy.

Kup sobie dobre słuchawki

W takim środowisku pracy musimy koniecznie zainwestować w dobrą jakość dźwięku naszych wirtualnych spotkań. Bez dobrych słuchawek się nie obejdzie. Gdy wokół wszyscy są pogrążeni w swoich zajęciach, dzieci słuchają lekcji, mąż lub żona właśnie uczestniczą w meetingu online, pies nieustannie szczeka, a my właśnie próbujemy skoncentrować się na naszym nowym projekcie, niezbędne jest dobre wyciszenie przy pomocy słuchawek. Niektórzy używają ich, ponieważ lepiej się koncentrują, słuchając muzyki lub odgłosów natury. Słuchawki są nam też niezbędne do niekończących się zoomów i rozmów zawodowych online.

Słuchawki gamingowe
Fot. Unsplash

Drukarki

Jeśli pracujesz w domu i musisz dużo drukować, lepszym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie drukarka laserowa. Czasami wydrukowanie jakiegoś dokumentu bardzo ułatwia nam czytanie i pracę nad nim. I również  oszczędza nasz czas spędzony przy komputerze. Drukarki występują w dwóch głównych formach: atramentowej lub laserowej, z kolorowymi i monochromatycznymi odmianami każdej z nich. Drukarki laserowe są zazwyczaj droższe w zakupie, ale zapewniają lepszą jakość wydruków, szczególnie w przypadku dużej ilości tekstu. I mogą być szybsze.

Jako podstawową zasadę należy przyjąć, że jeśli trzeba drukować tylko tekst i dużo tekstu, monochromatyczna drukarka laserowa będzie oferować najbardziej wyrazisty tekst i najlepsze połączenie szybkości drukowania stron na minutę z niskimi kosztami atramentu. Jeśli musisz drukować zdjęcia, wybierz drukarkę atramentową. Specjalna drukarka fotograficzna z oddzielnymi wkładami dla każdego koloru będzie odpowiednia dla tych, którzy drukują tylko zdjęcia.

Zadbaj o relaks

Nie możemy też zapomnieć o stworzeniu miejsca do dobrej jakości odpoczynku i relaksu. Zadbajmy o miejsce, w którym możemy się zrelaksować po pracy. Czasami wystarczy wziąć gorącą kąpiel, zrelaksować się przy muzyce z dobrych głośników, przyjemnym świetle lampek lub świeczek, przy naszej ulubionej kawie lub herbacie. Naładowanie baterii jest bardzo ważne i zwiększa nasza produktywność. Czasem lepiej pójść na półgodzinny spacer i wrócić z nową energią niż siedzieć przed komputerem i starać się wycisnąć ostatnie soki z naszej kreatywności. W czasach gdy nie podróżujemy tak często, każdy powinien mieć swój rytuał, który pozwoli mu się zrelaksować i nabrać nowych sił do pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here